Ewelina Kaczmarczyk Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan Ciągle znajdujesz włosy pod prysznicem, na szczotce czy podłodze? Zastanawiasz się, z czego może wynikać ich wypadanie? Zobacz, co na ten temat mówi trycholożka Marta Klowan. 18.09.2020 4 min.
Justyna Mazur Prolaktyna – normy, wysoka prolaktyna, kiedy badać Prolaktyna (LTH) to jeden z najważniejszych hormonów w organizmie człowieka – odpowiada za szereg funkcji, w tym za laktację u kobiet. Tak jak każdy inny czynnik w organizmie ma pewne normy, których przekroczenie informuje nas o… 16.09.2020 5 min.
Natalia Suchocka Dopamina – co to jest? Lek, niedobór, nadmiar, działanie Dopamina odpowiedzialna jest za energię i dobre samopoczucie. Ten związek chemiczny wpływa na codzienną motywację do działania. Podobnie jak w przypadku serotoniny, należy zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie. Dlaczego… 15.09.2020 8 min.
Marta Chowaniec „Po sesji muzyki wibracyjnej czujesz się zdecydowanie zrelaksowany i wypoczęty”. O tym, co w ich duszach gra, opowiadają Asia Orłowska i Alek Sabuda Dźwięki wibrujących gongów w połączeniu z dźwiękowymi misami kryształowymi uwalniają od stresu, harmonizują poziom hormonów i pracę gruczołów dokrewnych. O korzyściach doświadczenia dźwięków gongów, bębnów, mis i… 28.07.2020 7 min.
Patrycja Fijałkowska Zastrzyk antykoncepcyjny – cena, skuteczność u kobiet i mężczyzn 21.07.2020 4 min.
Natalia Gregorowicz Skutki uboczne stresu, o których warto wiedzieć. Jak reaguje twoje ciało? Stres ma wiele twarzy, na pewno więcej niż osławiony Christian Grey. Bezsenność, brak sił, zwiększony apetyt, osłabienie - nie wszystkie objawy mogą być tak oczywiste. Sprawdź, czym stres może cię jeszcze niemile zaskoczyć. 21.07.2020 5 min.
Małgorzata Buchkovska Twoje włosy zaczęły wypadać? Zobacz, co może być przyczyną Z problemem wypadających włosów boryka się wiele kobiet na całym świecie. Niektóre z nich borykają się z tym problemem przez całe życie, inne uważają, że w czasie pandemii koronawirusa tracą więcej włosów, niż do tej… 13.07.2020 3 min.
Joanna Germak Ciepło, zimno… Skąd te zaburzenia termoregulacji? Wszyscy wkoło porozbierani, a ty siedzisz pod kocem lub w puchatym swetrze? Lub na odwrót - wszyscy czują się znakomicie, ty natomiast marzysz o wejściu do chłodni, a na czole perli ci się pot? Oho - kłopoty z termoregulacją! Co… 05.07.2020 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Hormonalne przyczyny nadwagi i otyłości Nadmierna masa ciała to najczęściej skutek nieprawidłowego stylu życia i odżywiania. Jednak za nadwagę bądź otyłość mogą odpowiadać hormony – ich niewłaściwy poziom we krwi. Tylko dzięki właściwej diagnozie możliwe… 26.06.2020 5 min.
Lena Helman Test ciążowy – wiarygodność i co ma wpływ na wynik testu Domowe testy ciążowe mają bardzo wysoką skuteczność, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonywane. Czasem drobny błąd wystarczy, żeby otrzymać zafałszowany wynik. O czym warto pamiętać, wykonując test ciążowy, aby jego… 12.06.2020 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Co to są fitoestrogeny? Czy mogą być pomocne przy menopauzie? Czy wybierając produkty roślinne, w których znajdują się związki podobne do ludzkich hormonów, można złagodzić objawy menopauzy i uchronić się przed rozwojem niektórych chorób? Bardzo możliwe. Fitoestrogeny, bo o nich mowa,… 09.06.2020 5 min.
Magdalena Bury Leptyna, czyli hormon sytości. Co powinnaś o nim wiedzieć? Tłumaczy dietetyczka kliniczna Czy wiesz czym jest leptyna? To hormon sytości, który (jak sama nazwa wskazuje) odpowiada za sytość. A z sytością idzie w parze wiele innych procesów w naszym organizmie, np. płodność. "Wysoki poziom leptyny wskazuje najczęściej… 09.06.2020 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Jak układ hormonalny zmienia się z wiekiem? Wyjaśnia endokrynolog Joanna Ciołek Układ hormonalny na przestrzeni życia podlega wielu przemianom – pod tym względem nie jest sprawiedliwy, bo te przemiany są znacznie gwałtowniejsze u kobiet. Większość z nich to naturalny proces, ale prowadząc zrównoważony tryb… 01.06.2020 10 min.
Justyna Mazur Hashimoto – jakie są jej objawy i przyczyny, jak wygląda leczenie? Choroba Hashimoto powoduje stan zapalny tarczycy i rozregulowuje jej pracę. Jest to choroba autoimmunologiczna, która nie tylko wiąże się z tarczycą, ale również z naszym układem odpornościowym. 23.05.2020 10 min.
Magdalena Bury Dietetyczka kliniczna o wynikach badań hormonalnych. Na co zwraca uwagę? Za tobą badania hormonów? "Przy interpretacji musisz wiedzieć, w którym dniu cyklu były robione badania" - wyjaśnia dietetyczka kliniczna Paulina Ihnatowicz. Co można odczytać z ich wyników? 19.05.2020 4 min.
Lena Helman Menopauza a miesiączka Menopauza a miesiączka to kwestia bardzo indywidualna. U części kobiet - około jednego procenta - do zaniku krwawień miesięcznych dojdzie jeszcze przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Większość przechodzi menopauzę… 15.05.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Melatonina a sen. Skutki niedoboru i przedawkowania tego hormonu Przedawkowanie melatoniny - czy to możliwe? Melatonina to organiczny związek chemiczny regulujący rytmy dobowe każdego człowieka. Nazywana także hormonem ciemności zaczyna wydzielać się w szyszynce po zapadnięciu zmroku. Czym… 15.05.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Czy trzeba suplementować kwas foliowy przy antykoncepcji hormonalnej? Wyjaśnia farmaceutka Dlaczego warto suplementować kwas foliowy i jak działają na niego środki antykoncepcyjne? Wyjaśnia farmaceutka Anna Wyrwas. 12.05.2020 4 min.
Anna Jastrzębska Znów jesteś wkurzona? Sprawdź hormony! – radzi dietetyczka Paulina Ihnatowicz Wszystko cię denerwuje? Niby nie masz powodów do wkurzenia, a i tak jesteś zirytowana? Masz ochotę krzyczeć bez konkretnego powodu? To może być wina kortyzolu. Albo „hormonu młodości”.. Lub braku równowagi między estrogenem a… 06.05.2020 6 min.
Magdalena Bury Notuje się coraz większą relację między obiegiem estrogenami, a działaniem mikrobioty jelitowej. To estrobolom Czym jest estrobolom? To zestaw genowy mikrobioty jelitowej, którego bakterie zdolne są dometabolizowania estrogenów. Brzmi niezrozumiale? Emilia Cesarek, dietetyczka prowadząca profil "Keep fit in style" na Instagramie postanowiła… 27.04.2020 4 min.
Marta Dragan Hashimoto a ciąża – jakie TSH, aby zajść w ciążę? Jeśli tarczyca jest dobrze wyrównana przy Hashimoto, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest statystycznie zbliżone do kobiet zdrowych. 08.04.2020 8 min.
Katarzyna Ogrodziec Polub… menstruację! Jak dopasować się do hormonów, by czuć się dobrze cały miesiąc? Chcesz czuć się dobrze przez calutki miesiąc? Dopasuj się do swoich hormonów. I wypróbuj kilka sztuczek, które pomogą ci łagodnie żeglować po wzburzonych wodach estrogenu i progesteronu, zwłaszcza podczas menstruacyjnego sztormu. 04.04.2020 5 min.
Sylwia Ziółkowska Luteina podczas ciąży – jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie? Luteina to żeński hormon regulujący nie tylko cykl miesiączkowy, ale również biorący udział w podtrzymaniu ciąży na jej początkowym etapie. Dzięki zastosowaniu luteiny w postaci tabletek podjęzykowych lub tabletek… 18.03.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Serotonina – co to jest? Czym grozi niedobór serotoniny? Serotonina to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników w naszym ośrodkowym układzie nerwowym będący odpowiedzialny chociażby za nasz apetyt, samopoczucie i nawet za potrzeby seksualne. 10.03.2020 4 min.
Magdalena Bury „Istnieje takie przeświadczenie, że jak chorujemy na Hashimoto, to możemy zapomnieć o efektach odchudzania” – pisze Roksana Środa, dietetyczka Choroba Hashimoto dotyka co trzeciej kobiety na świecie. Nic dziwnego, że tak często o niej słyszymy. Diagnoza znacznie zmienia nasze dotychczasowe życie. Co robić, gdy dowiadujemy się, że potrzebujemy leczenia? Dietetyczka Roksana… 28.02.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Renina i jej rola w nerkach Renina jest hormonem wytwarzanym tylko w nienaturalnych i chorobowych stanach ludzkiego organizmu. Jej produkcję przez nerki wyzwala nieprawidłowy przepływ krwi przez naczynia kłębuszka nerwowego. Wysoki poziom reniny może oznaczać… 30.11.2019 3 min.
Magdalena Bury Małgorzata Kożuchowska od lat poważnie choruje. „Byłam wyczerpana, napuchnięta, czułam, że we wszystkim wyglądam słabo” – mówi aktorka Małgorzata Kożuchowska to obecnie jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek. Okazuje się jednak, że nie wszystko w jej życiu było tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Niedawno, w felietonie dla "Forbes", aktorka… 26.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Kortykosteroidy – czym są, jak działają oraz jakie mają zastosowanie i skutki uboczne? Kortykosteroidy to hormony, które znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach - w tym tekście opiszemy, czym są kortykosteroidy, jak działają na ludzki organizm, jakie mają zastosowania oraz kiedy nie powinniśmy ich używać. 20.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Estriadol – jakie są wskazania do zbadania jego poziomu? Estriadol jest hormonem, który kształtuje kobiecą sylwetkę i odpowiada za cykl miesiączkowy. Jednocześnie to najważniejszy estrogen wytwarzany przez organizm człowieka. Za co konkretnie odpowiada estriadol? Kiedy warto wykonać… 18.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Prolaktyna (LTH) – czym jest, jakie są jej normy i jaką pełni rolę w organizmie? To hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na stężenie prolaktyny wpływa mnóstwo czynników, a jej nadmiar lub deficyt daje wyraźne objawy. Konieczna… 15.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Estrogeny – czym są i jaką pełnią rolę? Estrogeny to grupa hormonów płciowych występująca u kobiet i u mężczyzn. Jednak to w organizmach kobiecych pełnią ważniejszą funkcję, dlatego nazywane są żeńskimi hormonami płciowymi. Jaka jest ich rola i jakie wykazują właściwości? 15.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Jaką rolę w organizmie odgrywa serotonina? Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. W organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Jedną z nich jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Co jeszcze? 14.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Oksytocyna – działanie, występowanie, zastosowanie Hormon oksytocyna ze względu na swój wpływ na relacje - wywoływanie potrzeby bliskości i silnego przywiązania nazywany jest hormonem miłości. Oksytocyna produkowana jest przez podwzgórze. Kojarzona jest głównie jako hormon… 12.10.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Sterydy – działanie i skutki uboczne Sterydy najczęściej kojarzone są jako doping w sporcie, którego celem jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i budowy masy mięśniowej. Tymczasem należy rozróżnić sterydy anaboliczne będące syntetyczną kopią męskich… 15.09.2019 3 min.
Inga Kazana 7 objawów alarmujących, że powinnaś zbadać hormony Hormony kontrolują większość funkcji organizmu: od podstawowych, takich jak odczuwanie głodu czy temperatura ciała, do skomplikowanych procesów jak płodność i reprodukcja. Odpowiadają też za nastrój i emocje. Właściwy poziom… 03.08.2019 6 min.
Ewa Wojciechowska Rozpal swoje zmysły naturalnym afrodyzjakiem. Damiana spełni się w tej roli idealnie 21.06.2019 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Czym jest dieta hormonalna? Co trzeba wyeliminować z diety? Właściwie skomponowany jadłospis to klucz do doskonale funkcjonującego układu dokrewnego. Wybierając produkty bogate w składniki odżywcze, a rezygnując z tych, które sabotują twoje zdrowie, wspomagasz pracę swoich hormonów. Tym… 03.05.2019 5 min.
lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski Czym jest zespół serotoninowy? Jak się objawia? Jak wygląda leczenie? 24.03.2019 4 min.
lek. Agnieszka Widera Hormony tarczycy – jak interpretować wyniki i kiedy należy wykonać badanie krwi? 16.02.2019 4 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Ćwiczysz, ćwiczysz i nic… Trenujesz, ale rezultaty totalnie cię nie zadowalają? Zastanawiasz się, w czym tkwi błąd, skoro ćwiczysz tak mocno i wytrwale? Przeanalizujmy to szybko razem. 08.08.2016 2 min.