Przejdź do treści

Jakie badania profilaktyczne należy wykonać i jak prawidłowo interpretować wynik? Opowiada kardiolożka @meganlifestyle

stetoskop, kwiaty, kawa
zdjęcie: https://www.instagram.com/meganlifestyle/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
maska ochronna, światłocień
Chirurg apeluje o noszenie masek. Zniechęcanie do tego nazywa „pograniczem głupoty i zbrodniczości”
Kobieta w ciąży / Unsplash
Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Radzi Paulina Ihnatowicz
Pascha kokosowo-miodowa
Pascha kokosowo-miodowa. Wielkanocny deser w zdrowym wydaniu
Jedzenie na stole
Wielkanoc na diecie wegańskiej – jak poradzić sobie w święta bez jaj?
Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Badaj się regularnie – słyszymy coraz częściej. Czy to w kampaniach społecznych czy od lekarzy działających w mediach społecznościowych. I słusznie, bo w końcu zdrowie jest najważniejsze a dzięki profilaktyce możemy zapobiegać chorobom. O tym, jakie badania należy wykonać i w jaki sposób interpretować wyniki badań, odpowiedziała młoda kardiolożka @meganlifestyle. 

 

 

Profilaktyka jest bardzo ważna, dlatego regularne badania powinniśmy mieć w nawyku. Ale nie wszyscy wiedzą, o jakie dokładnie badania chodzi i czy morfologia krwi wystarczy. Aby zweryfikować ogólny stan zdrowia i zbadać funkcjonowanie kluczowych narządów, powinniśmy wykonać szereg badań. Mowa o poziomie glukozy we krwi, badaniu moczu, poziomu kreatyniny, wykonanie jonogramu i zbadanie aminotransferazy. Temat ten poruszyła młoda lekarka, której profil na Instagramie – @meganlifestyle obserwuje ponad 7 tys. osób.

Lekarz powinien skierować pacjenta na odpowiednie dla niego badania, których wykonanie ma sens. Wówczas taki wynik również on interpretuje. Jeśli natomiast pacjent samodzielnie wykona badania, to z ich interpretacją powinien zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Niekiedy wyniki poszczególnych parametrów mieszczą się w normie i pacjent uznaje, że wszystko jest w porządku. Jednak są takie badania, gdzie w obrębie normy już są jakieś nieprawidłowości i sugerują o pewnych schorzeniach, z czego pacjent nie zdaje sobie sprawy. Przykładowo wynik parametru TSH. Niestety, w samodzielnej interpretacji badań pojawia się również problem skupiania się jedynie na fragmencie wyniku, który nie mieści się w normie. Wówczas pacjent przerażony pyta: "czy to oznacza, że jestem chory?". Takie pytania pojawiają się często przy wynikach morfologii krwi, która składa się z licznych parametrów, najczęściej niejasnych dla pacjenta. A laboratorium jest jedynie miejscem do wykonania badania a nie ich interpretacji w kontekście danego chorego.

powiedziała kardiolożka @meganlifestyle w rozmowie z HelloZdrowie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

➡️ Badania krwi 👩‍⚕️ Dzień dobry! Dostałam od Was kilka wiadomości z prośbą o podanie jakie badania krwi można zrobić sobie „profilaktycznie”. W Internecie krąży wiele postów pisanych przez osoby niemające pojęcia o medycynie, a porywające się na tworzenie postów medycznych (bez wykształcenia i wiedzy medycznej) – uważajcie na takie artykuły! Po 1 – uważam, że badania laboratoryjne powinien zlecać lekarz: ➡️ po zebraniu wywiadu i zbadaniu chorego lekarz dobierze badania pod kątem jego dolegliwości i dotychczasowych chorób ➡️ zalecając jakieś badanie trzeba wiedzieć, czy ma sens wykonywanie go i czy jego wynik wniesie coś do procesu diagnostyki i leczenia ➡️ kiedy już otrzymamy wynik lekarz będzie umiał je odpowiednio zinterpretować i ewentualnie zalecic szerszą diagnostykę . Po 2 – jeśli już bardzo zależy nam na czasie i chcemy iść do lekarza z jakimikolwiek wstępnymi wynikami badań możemy oznaczyć podstawowe parametry: ➡️ morfologię krwi ➡️ badanie ogólne moczu ➡️ poziom glukozy na czczo ➡️ poziom kreatyniny ➡️ aminotransferazy (alat, aspat) ➡️ jonogram (poziom potasu i sodu) To najprostsze badania oceniające podstawowe funkcje narządów, gdy przyjmujemy pacjenta do szpitala zawsze je wykonujemy. Dostęp do laboratorium ma dziś każdy. Można iść jak do sklepu i wybrać pierdyliard badań krwi i moczu. Ale po co? Czy nie lepiej zdać się na kogoś kto poinstruuje nas, które badania są nam aktualnie potrzebne? Znamy zależności między wskaźnikami, każdy klinicysta wie, co jest mu potrzebne do oceny chorego. Laboratoria często zachęcają do zakupu pakietów badań – uważam, że często to forma naciągania pacjenta na niepotrzebny wydatek. Żeby ocenić jakiś narząd nie potrzeba wszystkich badań związanych z nim – w zależności od problemu wybiera się potrzebne parametry. To nie jest zależność liniowa – im więcej badań zrobisz tym będziesz zdrowszy 🙅‍♀️ jeśli zobaczycie w Internecie długą listę badań, które koniecznie musicie zrobić, bo one uratują Wam życie – nie wierzcie w to, ktoś chce Was oszukać. A Wy idziecie do lekarza na wizytę czy na własną rękę robicie badania krwi? . #medycyna #zdrowie #pacjent #badania #lekarz #studentmedycyny #krew #badamsieregularnie #badamsie

Post udostępniony przez M A G D A (@meganlifestyle)

Morfologia krwi

Morfologia krwi jest najczęściej wykonywanym badaniem podstawowym. Badanie polega na ocenie ilościowej i jakościowej elementów morfologicznych krwi: krwinek białych (leukocytów), krwinek czerwonych i płytek krwi.
Wskaźniki obejmujące morfologię krwi:
• RBC – ilość czerwonych krwinek (erytrocyty),
• MCV – średnia objętość krwinki czerwonej,
• MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej,
• MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach (diagnostyka różnicowej niedokrwistości),
• WBC – liczba białych krwinek (leukocyty),
• PLT – ilość płytek krwi w [mm³] krwi,
• HGB – hemoglobina,
• HCT – hematokryt – stosunek objętości skoagulowanych erytrocytów do całej objętości krwi.

Morfologię krwi wykonuje się w celach profilaktycznych oraz w celu sprawdzenia czy nie cierpimy na: niedokrwistość, stany zapalne lub anemię. Niedobór erytrocytów, czyli niedokrwistość prowadzi do niedotlenienia tkanek i narządów, niedobór leukocytów (leukopenia) – do zaburzeń odporności, a niedobór płytek krwi (trombocytopenia) objawia się skłonnością do krwawień, rzadziej sygnalizuje zakrzepicę. Wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości występujących w naszym organizmie zwiększa szansę na wyleczenie.

Pobieranie krwi kobiecie w ciąży

O tym, w jaki sposób należy przygotować się do pobrania krwi, można przeczytać na instagramowym profilu @zapytajpielegniarkepl

1. Pobranie krwi do badań rutynowych powinno być wykonane w godzinach porannych – między 7 a 10 rano.
2. Bądź na czczo (o ile nie ma innych, wyjątkowych wskazań) – od ostatniego posiłku powinno minąć ok. 12 godzin. Optymalnie – należy spożyć posiłek w dniu poprzedzającym badanie ok. godz. 18:00.
3. Wyśpij się.
4. Odstaw używki i zachowaj dotychczasową dietę – w dniu poprzedzającym badanie unikaj głodzenia się ale także nadmiernego objadania i obfitych posiłków, spożywania alkoholu, palenia tytoniu i picia kawy.
5. Odpocznij – w dniu poprzedzającym badanie unikaj intensywnego treningu fizycznego, a chwilę przed badaniem spędź w pozycji siedzącej (ok. 15 min.).
6. Rano w dniu badania – możesz wypić szklankę wody.
7. Jeżeli zażywasz na stałe leki, suplementy czy inne ziołowe preparaty skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką, czy nie mają one wpływu na wyniki badań i czy można je przyjąć po pobraniu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Zastanawialiście się kiedyś jak należy przygotować się do badania krwi❓💉😊 . 🔹Pobranie krwi do badań rutynowych powinno być wykonane w godzinach porannych – między 7 a 10 rano. ⌚ . 🔹W przypadku niektórych badań (w tym badań pilnych) – można pobierać krew w innych porach dnia i bez wcześniejszego przygotowania. ⚠️ . 🔹Bądź na czczo (o ile nie ma innych, wyjątkowych wskazań)–od ostatniego posiłku powinno minąć ok. 12 godzin. Optymalnie – należy spożyć posiłek w dniu poprzedzającym badanie ok. godz. 18:00.⛔ 🌮🍴🍕⛔ . 🔹Wyśpij się. 💤😴 . 🔹Odstaw używki i zachowaj dotychczasową dietę – w dniu poprzedzającym badanie unikaj głodzenia się ale także nadmiernego objadania i obfitych posiłków, spożywania alkoholu, palenia tytoniu i picia kawy. ⛔☕🚭🍸🍔🍷🍺⛔ . 🔹Odpocznij – w dniu poprzedzającym badanie unikaj intensywnego treningu fizycznego, a chwilę przed badaniem spędź w pozycji siedzącej (ok. 15 min.) 💆‍♂️💆‍♀️ . 🔹Rano w dniu badania – możesz wypić szklankę wody. 🥤 . 🔹Jeżeli zażywasz na stałe leki, suplementy czy inne ziołowe preparaty skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką, czy nie mają one wpływu na wyniki badań i czy można je przyjąć po pobraniu. 💊👩‍⚕️ . 🔜 Mam nadzieję, że teraz przygotowanie do rutynowego badania krwi będzie łatwiejsze ❗👌 . Przekażcie tą informację dalej ❗😎

Post udostępniony przez @ zapytajpielegniarkepl

Badanie ogólne moczu

Badanie moczu jest podstawowym badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat stanu zdrowia. Określa funkcjonowanie układu moczowego, stanu nerek, wątroby a także weryfikuje wystąpienie chorób, takich jak m.in. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Jak przygotować się do badania moczu?

Dzień przed pobraniem warto zrobić sobie przerwę od ciężkiego wysiłku fizycznego. Może on spowodować, że w naszym moczu zostanie wykryte białko. Nie zmieniamy diety i spożywamy taką samą ilość płynów, co zwykle. Dodatkowo, powinniśmy zachować abstynencję seksualną na dobę przed badaniem.

Pobranie moczu do badania – krok po kroku 

1. Kup jednorazowy pojemnik – najlepiej jałowy, np. w aptece. Nie pobieraj moczu do słoika, kubeczka, szklanki – nawet jeśli twierdzisz, że „będzie wyparzony”. Pobieraj tylko do jednorazowego pojemnika do tego przeznaczonego. Inaczej badanie będzie niemiarodajne, a wynik zafałszowany.
2. Pamiętaj, że powinien to być mocz poranny – czyli pierwszy po przebudzeniu. Najlepiej po całonocnym, 8 godzinnym wypoczynku. Jeśli nie ma takiej opcji – to chociaż po minimum 4 godzinach od ostatniego oddawania moczu.
3. Umyj ręce.
4. Umyj ujście cewki moczowej.
5. Jeśli chcesz pominąć krok 3 i 4 to nie rób tego. Umycie jest konieczne!
6. Do pojemnika złap mocz ze środkowego strumienia. Pierwszą niewielką ilość moczu oddaj do toalety (czasowo to tak ok. 1 sekunda), następnie dalszą ilość moczu złap do pojemnika. Ile? Tak około 50 – 100 ml. Nic Ci to nie mówi? Umówmy się – niech to będzie ½ lub ¾ objętości pojemnika. Pozostałą część moczu zalegającą w pęcherzu moczowym oddaj znów do toalety.
7. Zakręć pojemnik.
8. Opisz pojemnik: Imię, nazwisko, data i godzina pobrania. Gdzie to napisać? Na samym pojemniku, nie na pokrywce.
9. Przekaż próbkę do punktu pobrań / przychodni / szpitala. Najlepiej od razu po pobraniu. Jeśli nie możesz tak zrobić, to przechowuj ją w lodówce ale max. do 3 godzin w temp. 4 *C.

O tym, w jaki sposób pobrać mocz do badania, czytamy na profilu @zapytajpielegniarkepl

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

⚠️Było o krwi, będzie o moczu. 🤭 . 🔹Pobranie moczu do badania ogólnego – dorośli. 🔹 . Słyszeliście kiedyś „tylko musi być ze środkowego strumienia”? Na pewno słyszeliście, tylko co to znaczy? Jak złapać środkowy i czy to na pewno ten? No i kiedy pobierać ? 🕵️‍♀️ . ⬇️Zapraszam! ⬇️ . Przed pobraniem próbki moczu: ☑️Unikaj dużego wysiłku fizycznego. ☑️Jedz normalnie, nie zmieniaj diety. ☑️Spożywaj taką samą ilość płynów co zwykle. ☑️Zachowaj abstynencję seksualną na dobę przed badaniem. . 👧👩Drogie Panie, jeśli o nas chodzi to okres okołomenstruacyjny i czas samej menstruacji (od 2 dni przed do 2 dni po) nie jest dobry na wykonywanie badania moczu. Najlepiej to badanie przełożyć na czas po menstruacji.👩👧 . CZAS START 📢 ‼️ ⬇️ 1. Kup jednorazowy pojemnik – najlepiej jałowy, np. w aptece. Nie pobieraj moczu do słoika, kubeczka, szklanki – nawet jeśli twierdzisz, że „będzie wyparzony”. Pobieraj tylko do jednorazowego pojemnika do tego przeznaczonego. Inaczej badanie będzie niemiarodajne, a wynik zafałszowany. 🛒 . 2. Pamiętaj, że powinien to być mocz poranny – czyli pierwszy po przebudzeniu. Najlepiej po całonocnym, 8 godzinnym wypoczynku. Jeśli nie ma takiej opcji – to chociaż po minimum 4 godzinach od ostatniego oddawania moczu.🌛 . 3. Umyj ręce. 🚿 . 4. Umyj ujście cewki moczowej. 🛀 . 5. Jeśli chcesz pominąć krok 3 i 4 to nie rób tego. Umycie jest konieczne! 🙈 . 6. Do pojemnika złap mocz ze środkowego strumienia. ➡️No dobra ale co to jest ten środkowy strumień? ➡️Pierwszą niewielką ilość moczu oddaj do toalety (czasowo to tak ok. 1 sekunda), następnie dalszą ilość moczu złap do pojemnika. ➡️Ile? Tak około 50 – 100 ml. ➡️Nic Ci to nie mówi? Umówmy się – niech to będzie ½ lub ¾ objętości pojemika. ➡️Pozostałą część moczu zalegającą w pęcherzu moczowym oddaj znów do toalety. . 7. Zakręć pojemnik. ‼️ . 8. Opisz pojemnik: Imię, nazwisko, data i godzina pobrania. ➡️Gdzie to napisać? Na samym pojemniku, nie na pokrywce. 😉 . 9. Przekaż próbkę do punktu pobrań / przychodni / szpitala. Najlepiej od razu po pobraniu. Jeśli nie możesz tak zrobić, to przechowuj ją w lodówce ale max. do 3 godzin w temp. 4 *C. ⏱️❄️ . ⬇️ Reszta w komentarzu ⬇️ 👀

Post udostępniony przez @ zapytajpielegniarkepl

Poziom glukozy na czczo

Badanie poziomu cukru we krwi (glikemii) wykonuje się przede głównie w diagnostyce cukrzycy, ale stężenie glukozy powinny kontrolować również osoby zdrowe. Przed badaniem powinniśmy być na czczo. Prawidłowy wynik poziomu glukozy we krwi mieści się w granicach 70–99 mg/dl. W przypadku podwyższonego wyniku (126 mg/dL lub powyżej tej wartości) należy powtórzyć badanie.

Poziom kreatyniny

Kreatynina jest substancją, która powstaje w wyniku przemiany materii. Badając jej stężenie, można ocenić prawidłowość pracy nerek oraz ilość wydalaną z organizmu człowieka w czasie dobry. Zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy krwi świadczy o pogorszeniu czynności nerek.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Aminotransferaza

Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie objawy, takie jak: nudności, wymioty, skurcze mięśni, osłabienie, swędzenie skóry, wzdęcia i biegunki, to czas aby wykonać badanie ALT, czyli aminotransferazy. Badanie to służy diagnostyce chorób wątroby. Zbyt wysokie stężenie ALT może oznaczać ciężki stan zapalny wątroby: marskość, stłuszczenie lub uszkodzenie.

Jonogram

Jonogram to badanie diagnostyczne, które pozwala określić stężenie elektrolitów w naszym organizmie. Elektrolity dbają o gospodarkę wodno-elektrolitową i kswasowo-zasadową, dlatego badanie to jest bardzo ważne w diagnostyce wielu schorzeń. Niewłaściwy poziom elektrolitów we krwi może prowadzić do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

MCHC w morfologii - co oznacza obniżone lub podwyższone?

MCHC w morfologii – co oznacza obniżone lub podwyższone?

Choroby oczu i wady wzroku - sprawdź najczęstsze dolegliwości

Choroby oczu i wady wzroku – sprawdź najczęstsze dolegliwości

Red flag: ból pleców

Ból pleców. Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę?

Fakty i mity: Przeziębienie pęcherza

„Nie siadaj na betonie, bo złapiesz wilka”, czyli przeziębienie pęcherza. Czy to prawda?

Pieczywo / istock

Czy koronawirusem można się zarazić, kupując pieczywo luzem? Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia

Kasia Kowalska / Instagram

Córka Kasi Kowalskiej jest w szpitalu. „Wiele godzin przepłakałam. Zostańcie w domu!” – apeluje piosenkarka

Akcja #zostań ze mną / Facebook

Lek. Małgorzata Stefańska: nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co może czuć hospitalizowane dziecko odizolowane od rodziców. Powstała akcja #zostańzemną

9 objawów, których nie powinnaś ignorować. Jeśli je masz, zrób badania

9 objawów, których nie powinnaś ignorować. Jeśli je masz, zrób badania

Chatbox Ministerstwa Zdrowia / freepik

Wirtualny chatbot MZ odpowiadający na pytania o koronawirusa już dostępny. Właśnie go przetestowałyśmy

Lek. Łukasz Durajski - Doktorek Radzi / fot. Łukasz Durajski

Jak mieszkać z osobą chorą na koronawirusa lub w trakcie kwarantanny? Lek. Łukasz Durajski ma dla nas wszystkich kilka rad

Odczyn Coombsa - czym jest i jak interpretować wyniki?

Odczyn Coombsa – czym jest i jak interpretować wyniki?

Czas protrombinowy (PT) - czym jest i jaka jest norma?

Czas protrombinowy (PT) – czym jest i jaka jest norma?

Ratownicy medyczni / istock

Nie kłam, gdy pytają cię o koronawirusa. Ratownicy i lekarze mają do wszystkich prośbę

Pusty szpital / istock

W Polsce mamy pierwszego pacjenta całkowicie wyleczonego z koronawirusa. To „pacjent zero” z Zielonej Góry

Test na koronawirusa / istock

Test na koronawirusa – na czym polega?

Jedzenie na wynos / istock

Czy koronawirusem można zarazić się przez żywność? PZH odpowiada

Szpitalny korytarz / freepik

W Polsce nikt z chorujących na koronawirusa jeszcze nie wyzdrowiał. Szef GIS mówił o „ozdrowieńcach”. Wyjaśniamy różnicę

Mycie włosów a koronawirus / istock

Myjesz ręce, bo boisz się zakażenia koronawirusem? To bardzo dobrze. Ale co z codziennym myciem włosów?

Praca zdalna / unsplash

Jak pracować zdalnie i nie oszaleć? Psycholożka ma kilka rad dla nas wszystkich

Co oznacza podwyższony fibrynogen i jak należy interpretować wyniki badań?

Co oznacza podwyższony fibrynogen i jak należy interpretować wyniki badań?

lekarka z maseczką ochronną

Pielęgniarka apeluje, by nie kupować maseczek jednorazowych. Brakuje ich na salach operacyjnych, gdzie są niezbędne

Aspartam w dżemach / istock

Aspartam – czego jeszcze o nim nie wiesz? O jego wadach i zaletach rozmawiamy z dietetyczką Zofią Suszką

Męska grypa / istock

„Męska grypa” to nie mit. Oto dlaczego kobiety lepiej znoszą infekcje

Koronawirus - dezynfekcja / istock

Koronawirus – jak się przed nim chronić? Dr n. med. Sebastian Lijewski podał przepis na odkażający płyn do rąk

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia