Infekcje intymne

Infekcje intymne objawiają się głównie swędzeniem, pieczeniem oraz upławami. Nieleczone zapalenie pochwy może nawracać i powodować szereg skutków ubocznych i komplikacji, takich jak powstanie nadżerek lub ostre zapalenie przydatków.

Infekcje intymne to dość powszechne schorzenia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Najbardziej narażeni są ci, którzy długotrwale leczą się antybiotykami, immunosupresantami, odbywają liczne stosunki seksualne bez zabezpieczenia, często korzystają z basenów publicznych lub cierpią na cukrzycę. Dość często zdarzają się infekcje intymne w ciąży. U ciężarnych dochodzi do zwiększenia kwaśnego pH pochwy, co skutkuje większą podatnością na infekcję drożdżakami z gatunku Candida.

Infekcje intymne ‒ objawy

W warunkach fizjologicznych wydzielina pochwy ma kremową barwę, śliską konsystencję i spełnia funkcje nawilżające. Przy częstych infekcjach intymnych o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym upławy mają konsystencję twarogu i przybierają barwę białą, żółtą lub zieloną oraz charakterystyczny rybi zapach. Dodatkowo objawy infekcji intymnej obejmują pieczenie i swędzenie miejsc intymnych oraz ból przy oddawaniu moczu oraz w trakcie stosunku seksualnego. Podczas infekcji intymnej objawy często obejmują także wygląd narządów płciowych ‒ zaczerwienienie lub obrzęk. Zakażenia bakteryjne lub grzybicze początkowo przebiegają bezobjawowo. Przy pierwszych zauważalnych symptomach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa. Częste infekcje intymne, które nie są leczone, mogą nawracać lub spowodować poważne powikłania.

Zobacz także: Infekcje intymne przyczyny

Co na leczenie infekcji intymnych?

Aby zadecydować, co na infekcje intymne będzie w naszym przypadku najlepszym lekarstwem, należy wykonać szczegółowe badania na posiew śluzu pochwy. Wyniki wskażą na rodzaj zakażenia i pomogą lekarzowi w doborze odpowiednich leków oraz ich dawek. Lek na infekcje intymne nie może być dobierany samodzielnie, nie wolno też aplikować niczego dopochwowo bez konsultacji z lekarzem. Nawracające infekcje intymne o podłożu bakteryjnym standardowo leczy się sulfonamidami albo antybiotykami. Kuracja antybakteryjna nie powinna być krótsza niż tydzień. Należy unikać przyjmowania antybiotyków przez dłuższy czas, gdyż lek ten zabija „dobre” bakterie mlekowe. Aby zapobiegać infekcjom intymnym, należy przede wszystkim przestrzegać higieny osobistej. Warto zaopatrzyć się w delikatny płyn do higieny intymnej zawierający pałeczki kwasu mlekowego, który pozwoli utrzymać odpowiednie pH warg sromowych. Do osuszania miejsc intymnych powinno się stosować jednorazowe papierowe ręczniki lub ręcznik bawełniany specjalnie przeznaczony do tego celu.

Infekcje intymne ‒ leki bez recepty

Maść na infekcje intymne o podłożu głównie grzybiczym można dostać w aptece bez recepty już za kilka złotych (np. Clotrimazolum).  Na infekcje intymne stosuje się również tabletki lub globulki dopochwowe, które w swoim składzie zawierają kwas L-askorbinowy (hamuje kolonizacje grzybów i bakterii), kwas hialuronowy (ma działanie nawilżające), witaminę E (antyoksydant, który łagodzi mikrourazy) oraz inulinę (działającą jak prebiotyk). Tabletki na infekcje intymne aplikowane dopochwowo i stosowane na stany zapalne pochwy to również te z grupy probiotyków. Mają one w swoim składzie niezbędne szczepy dobroczynnych bakterii, co korzystnie wpływa na mikroflorę dróg rodnych.

Zioła na infekcje intymne powinny być być wykorzystywane z dużą rozwagą. Co prawda, niektóre zioła takie jak rumianek czy nagietek mogą łagodzić infekcje, ale tylko te wywołane alergenami. Stosowanie płukanek lub nasiadówek ziołowych w przypadku zakażeń grzybiczych i bakteryjnych może dodatkowo podrażnić lub wysuszyć śluzówkę.

Maść na infekcje intymne bez recepty często jest stosowana przez kobiety w połogu, ponieważ zawiera chlorowodorek benzydaminy mający właściwości przeciwbólowe oraz znieczulające. Związek ten występuje także w postaci gotowego proszku do sporządzenia roztworu. Takim roztworem można wykonywać irygację pochwy, ale tylko po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Leki na infekcje intymne bez recepty zawsze trzeba traktować z pewną dozą ostrożności. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie rodzaju zakażenia poprzez wykonanie analizy wymazu z dróg rodnych. Takie badanie wraz z oględzinami śluzówki przez ginekologa pozwolą na dobranie skutecznej terapii. Nieprzestrzeganie dawek lub czasu leczenia może przyczynić się do nawracających zapaleń pochwy lub nawet zakończyć się zapaleniem przydatków, obniżeniem płodności, powstawaniem nadżerek bądź przeniesieniem zakażenia na dalsze narządy.

Zobacz także: Domowe sposoby na infekcje intymne

Najnowsze