Przejdź do treści

Tycie bez przyczyny nie jest możliwe. Gdzie leży problem?

Tycie bez przyczyny nie jest możliwe. Za wzrostem wagi kryją się rozmaite powody Blake Carpenter/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przedstawiając w bardzo uproszczony sposób, masa ciała zwiększa się, kiedy przyjmujesz do swojego organizmu więcej kalorii, niż potrzebujesz. W takiej sytuacji niezużyta energia magazynuje się w postaci tkanki tłuszczowej, która może się odkładać w różnych miejscach – to zależy od twojej sylwetki. Ale co w sytuacji, kiedy jesteś przekonana, że twój styl życia zupełnie się nie zmienił, a kilogramy idą w górę? Czy istnieją produkty, od których tyje się bardziej niż od innych?

Od czego się tyje? Od nadmiaru kalorii

Jeżeli masa twojego ciała wzrasta, spożywasz za dużo kalorii. Jak już wspomniano, twój organizm po prostu nie jest w stanie wykorzystać całej energii, którą mu dostarczasz, dlatego musi ją magazynować. Przyrost tkanki tłuszczowej ma miejsce na skutek niekorzystnych zmian w życiu – zaczynasz jeść więcej wysokokalorycznych posiłków, mniej się ruszasz.

Wysokokaloryczne produkty – na co trzeba uważać?

Czy od piwa się tyje? Czy od miodu się tyje? Czy od siemienia lnianego się tyje? To zaledwie kilka pytań, które zadają sobie kobiety próbujące zrzucić nadmierne kilogramy. Prawda jest taka, że tyje się od wszystkiego, dlatego kluczem jest zachowanie umiaru. Istnieją jednak produkty mające szczególnie dużo kalorii, które bardzo łatwo „przeoczyć”. Są to m.in.:

Kaloryczność produktów 

sezam

572 kcal/100 g

orzechy i nasiona

ok. 400-700 kcal/100 g

oleje

850-900 kcal/100 g

majonez

679 kcal/100 g

bakalie

359 kcal/100 g

masło 

716 kcal/100 g

gorzka czekolada

590 kcal/100 g

wiórki kokosowe

592 kcal/100 g

Powyższa tabela przedstawia kilka produktów wysokokalorycznych, którymi wiele osób uzupełnia codzienną dietę? Ale czy to, że mają dużo kalorii, oznacza, iż należy je wykluczyć? Oczywiście, że nie. Orzechy, oleje czy gorzka czekolada to produkty pełne witamin i minerałów. Majonez niekoniecznie, natomiast jeżeli dzięki niemu potrawy bardziej ci smakują, to używaj go… tylko z głową. Kluczem jest tutaj sprawdzanie gramatury – to pozwoli ci zachować kontrolę.

Dlaczego tyję? Z powodu różnych schorzeń

Jeżeli obserwujesz wzrost wagi, chociaż stosujesz taką samą dietę od lat, a poziom twojej codziennej aktywności nie zmienia się, być może cierpisz na zaburzenia metabolizmu lub inne choroby, które w pewnym stopniu wpływają na masę ciała. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • niektóre choroby serca i nerek – jednym z objawów jest zatrzymywanie wody w tkankach, co powoduje obrzęki i sprawia, że waga pokazuje więcej kilogramów,
  • zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy – za wzrost wagi odpowiedzialne są tutaj zaburzenia hormonalne,
  • insulinooporność – to zaburzenie metaboliczne związane z przetwarzaniem insuliny.

Jaki rak powoduje tycie?

Nowotwory narządów układu hormonalnego, np. rak jajnika, mogą powodować wahania, które zaburzają metabolizm. Inne, takie jak rak jelita grubego, powodują, że woda nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w brzuchu oraz w nogach. W takich sytuacjach można więc obserwować wzrost masy ciała, chociaż nowotwory kojarzą się raczej z utratą wagi. Poza tym tycie występuje u pacjentów zażywających leki sterydowe lub leczonych chemioterapią – te formy terapii są najczęściej wykorzystywane w przypadku nowotworów.

Dieta w zespole policystycznych jajników

Czy można tyć od leków?

Niektóre leki mają szereg skutków ubocznych, które – pośrednio – mogą powodować tycie. Same farmaceutyki nie sprawiają, że twoje ciało staje się coraz większe, jednak czasami zwiększają łaknienie, a innym razem wpływają na organizm na poziomie procesów metabolicznych. Takim lekiem jest np. insulina stosowana przez cukrzyków, która sprawia, że komórki tłuszczowe magazynują więcej energii niż normalnie. Inne farmaceutyki, od których się tyje, to np.:

  • sterydy doustne,
  • antydepresanty,
  • leki na nadciśnienie,
  • inne niż glukoza leki stosowane w leczeniu cukrzycy.

Nie oznacza to oczywiście, że zażywając leki, musisz pogodzić się z nadwagą. Wręcz przeciwnie – zachowanie prawidłowej wagi jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego bardzo ważne jest w tej sytuacji zwiększenie codziennej aktywności oraz pilnowanie ilości spożywanych kalorii.

Czy przed okresem się tyje?

Tycie przed okresem się zdarza – co może być przyczyną? Przede wszystkim progesteron, który w nadmiarze może powodować, że w twoim organizmie jest więcej wody niż zazwyczaj. Czujesz wtedy, że twoje stopy, palce u rąk czy piersi są obrzmiałe. To jednak nie jest tłuszcz, a więc z czasem dolegliwość mija. A jeżeli masz duży brzuch? To prawdopodobnie wzdęcia, również naturalne dla tego momentu cyklu. Podczas okresu obserwuje się wzrost wagi nawet do 2 kilogramów, także nie martw się, że przytyłaś – po miesiączce wszystko powinno wrócić do normy.

Od czego się tyje? Przyczyny nie muszą być oczywiste

Czasami możesz zaobserwować wzrost wagi, chociaż nie zmieniłaś nawyków, jesteś zdrowa i nie zażywasz żadnych leków. Oczywiście tutaj także można wskazać przyczynę, chociaż być może nie widzisz jej na pierwszy rzut oka:

  1. Wiek – u kobiet w okresie menopauzy oraz po menopauzie zapotrzebowanie na kalorie się zmniejsza. W związku z tym wiele z nich obserwuje wzrost masy ciała mimo braku modyfikacji codziennych nawyków.
  2. Przewlekły stres i zmęczenie – kiedy jesteś chronicznie zmęczona i zestresowana, nie dosypiasz oraz ciągle się martwisz, cierpi całe twoje ciało. Może także dojść do zaburzeń metabolizmu. Co więcej, będąc w takim stanie, zdecydowanie częściej sięgamy po przekąski między posiłkami, zupełnie nie zwracając na to uwagi.

Aby nie tyć, musisz zachować harmonię. Pilnowanie diety, słuchanie swojego ciała, a także wprowadzanie aktywności oraz drobnych, zdrowych nawyków do codzienności sprawi, że tycie przestanie być twoim problemem. To może nie być łatwa droga, ale z pewnością podążanie nią wiele cię nauczy.

 

Bibliografia:

  1. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/hidden-causes-of-weight-gain [dostęp 30.09.2023].
  2. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/why-people-become-overweight [dostęp 30.09.2023].
  3. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menopause-weight-gain/art-20046058 [dostęp 30.09.2023].
  4. https://www.nichd.nih.gov/health/topics/obesity/conditioninfo/cause [dostęp 30.09.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.