Przejdź do treści

Czy wiesz, jakie badania powinnaś wykonać na czczo? Skorzystaj ze ściągi!

kobieta je na ulicy w pośpiechu
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania – czy wiesz o nich wszystko? Niezależnie od tego czy stan zdrowia zaczyna nas niepokoić czy od dłuższego czasu czujemy się gorzej, warto regularnie się badać. Często nie wiemy jednak, jak przygotować się do pobrania próbki. Pójść na czczo przed pracą czy może po południu, na spokojnie? Efektem niewiedzy mogą być zaburzone wyniki, prowadzące do błędnej diagnozy. Dlatego ściągę podsunął Julian Sobiech, bloger medyczny, na swoim profilu na Instagramie @jakdozycdosetki. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

✅ Łapcie ściągę, która na 100% przyda się każdemu, kto choć minimalnie dba o zdrowie! – Jeśli chodzi o przygotowanie do badań krwi, to różni lekarze podają czasami sprzeczne zalecenia (np. w przypadku lipidogramu, TSH czy kortyzolu) – zależnie od tego, jakie przyjmują kryterium lub jak zostali nauczeni ??‍♂️ To nic złego, choć czasem może powodować mętlik w głowie biednego pacjenta ? Dlatego jeżeli doświadczysz jakichkolwiek wątpliwości, to najlepiej zrobisz, jeśli odwołasz się do najwyższej instancji, czyli do Ministerstwa Zdrowia. – Oczywiście mało komu chciałoby się grzebać w ministerialnych archiwach, dlatego w kolejnym akapicie podaję Wam bezcenny adres ? Prowadzi do strony, na której sami możecie sprawdzić wszystkie najważniejsze informacje – nie tylko szczegółowy sposób przygotowania do konkretnych badań krwi ?? ale też zalecenia, jakie badania należy wykonywać przy konkretnych schorzeniach. – ❌ Zapiszcie więc tę ściągę, aby nie zgubić ani zaleceń, ani adresu (strona nazywa się wuwuwu kropka LAB TESTS ONLINE kropka pe el – w opisie nie mogę wkleić działającego linku, stąd taka pisownia ?). – ? KONIECZNIE NA CZCZO Alergie pokarmowe Ferrytyna Glukoza Insulina Kalcytonina Kwas foliowy Kwas moczowy Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy) Morfologia Żelazo – ? NIEKONIECZNIE NA CZCZO Albuminy Aldosteron ALP ALT Amylaza antyTPO antyTG Beta hCG Bilirubina Borelioza CA 125 CEA Chromogranina A CRP DHEA FSH Hashimoto (pakiet badań) HCV Hemoglobina glikowana Kandydoza Kortyzol Kreatynina Nietolerancja glutenu OB Progesteron Przeciwciała IgE (alergie) PSA T4 Troponina TSH Witamina D #dbamosiebie #profilaktyka #lekarz #krew #wyniki #hashimoto #edukacja #złoto #cukrzyca #insulina #insulinoopornosc #klinika #szpital #zdrowie #uroda #poradnik #zdrowo #polecam #nauka #pielegniarka #witaminy #fizjoterapeuta #fizjoterapia #dietetyka #dietetyk #poniedziałek #dzieńdobry #wezsiezbadaj #naczczo

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Badania, które wykonujemy na czczo

Alergie pokarmowe, Terrytyna, Glukoza, Insulina, Kalcytonina, Kwas foliowy, Kwas moczowy, Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy), Morfologia, Żelazo

Alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa to jeden z rodzajów uczulenia. Występuje na skutek spożycia określonych pokarmów – dotyczy to zarówno całej potrawy, jak i poszczególnych jej składników. Najbardziej wiarygodnym sposobem ich wykrycia jest test z krwi. Wykrywa on ogólny poziom przeciwciał, pojedyncze alergeny i panele alergenów. Standardowo panel pokarmowy testów alergicznych obejmuje 20 antygenów, do których należą: białko, żółtko jaja, mleko, drożdże, mąka pszenna, mąka żytnia, ryż, soja, orzeszki ziemne, orzech laskowy, migdał, jabłko, kiwi, morela, pomidor, marchew, ziemniak, seler, dorsz, krewetka. Podczas badania należy być na czczo.

Terrytyna

Ferrytyna jest białkiem, które znajduje się we wszystkich komórkach naszego organizmu. Badanie wykonuje się, gdy jest podejrzenie choroby nowotworowej, niedokrwistości, stanu zapalnego. Badanie wykonuje się na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Glukoza

Oznaczenie stężenia glukozy we krwi jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Badanie wykonuje się w celu rozpoznania nieprawidłowej glikemi lub nieprawidłowej tolerancji glukozy. Badanie wykonuje się na czczo za pomocą pobrania krwi z żyły łokciowej lub kropli krwi poprzez nakłucie opuszka palca.

Kwas foliowy

Pomiar stężenia kwasu foliowego wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości, niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego. Jest również pomocne przy rozpoznaniu anemii. Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet, które planują lub są w ciąży. Niedobory kwasu foliowego w czasie ciąży mogą prowadzić do wad płodu.

Czy wiesz, że niektóre kobiety nie metabolizują kwasu foliowego, zarówno z pożywienia, jak i suplementów? 

Wyjściem z sytuacji jest zażywanie Quatrefolicu, czyli aktywnej formy kwasu foliowego. Substancja ta przechodzi przez barierę żołądkową i jest absorbowana głównie w jelicie cienkim. Suplementacja zagwarantuje odpowiednią zawartość procentową L-metylofolanu w krwi płodowej i folianów we krwi, zapewniając naturalną i bioaktywną dawkę kwasu foliowego. Tym sposobem, nie musimy martwić się o niedobory, bo Quatrefolic zapewni nam wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju ciąży. Jest on składnikiem suplementów WIMIN.

Lipidogram

Lipidogram to komplet badań, który ma na celu skontrolowanie poziomu cholesterolu całkowitego HDL, LDL i trójglicerydy. Badanie powinny wykonać szczególnie osoby, które są obciążone genetycznie do podwyższonego cholesterolu, palą papierosy, mają nadwagę, są mało aktywne fizycznie. Dodatkowo, osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, mające przewlekłą chorobę nerek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#Cholesterol jest podstawowym budulcem komórek. Bez niego synteza witamin byłaby zwyczajnie niemożliwa. Po części jest produkowany w wątrobie, a po części przyswajamy go z produktów spożywanych na co dzień. Cholesterol, mówiąc kolokwialnie, to całkowita ilość tłuszczu we krwi. Jak nietrudno się domyślić, jego nadmiar jest dla nas szkodliwy. Dotychczas przeprowadzone badania potwierdzają, że zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi jest bezpośrednią przyczyną rozwoju groźnych chorób, takich jak zawał serca, miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet udar mózgu. Badania biochemiczne krwi, mające na celu skontrolowanie poziomu cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu HDL i LDL powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Komplet badań cholesterolów, tzw lipidogram: https://badamysie.pl/produkt/badanie-lipidogram-2/ #lipidogram #badamysie #krakow #wroclaw #katowice #kielce #czestochowa #zabrze #gliwice #torun #lubin #plonsk #olsztyn #cala #polska #profilaktyka #radom #sochaczew

Post udostępniony przez BadamySie.pl (@badamysie.pl)

Morfologia

Morfologia krwi to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych. Według zaleceń lekarskich powinno się ją wykonywać co najmniej raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia. Należy być na czczo i dzień wcześniej ograniczyć aktywność fizyczną i stres. Krew pobiera się z żyły łokciowej lub opuszki palca.

Żelazo

Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków, odpowiadających za sprawne funkcjonowanie organizmu. Badanie jego poziomu wykonuje się, wówczas gdy jest podejrzenie jego niedoboru lub nadmiaru. Pacjent powinien być na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Badania, podczas których nie musisz być na czczo

Albuminy, Aldosteron, ALP, ALT, Amylaza, antyTPO, antyTG, Beta hCG, Bilirubina, Borelioza, CA 125, CEA, Chromogranina A, CRP, DHEA, FSH, Hashimoto (pakiet badań), HCV, Hemoglobina glikowana, Kandydoza, Kortyzol, Kreatynina, Nietolerancja glutenu, OB, Progesteron, przeciwciała IgE (alergie), PSA, T4, Troponina, TSH, Witamina D

Albuminy

Badanie stężenia albuminy – głównej frakcji białek osoczowych –wykorzystuje się w diagnostyce schorzeń, takich jak: zaburzeń stężenia białka całkowitego, obrzęków, chorób zapalnych: wątroby, nerek, jelit i skóry, stanów niedożywienia, stanów katabolicznych, np. sepsa, choroby nowotworowe. Podczas badania nie musisz być na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Aldosteron

Aldosteron jest hormonem, który pomaga zrównoważyć poziom sodu i potasu. Zbyt dużo aldosteronu powoduje zatrzymanie sodu w organizmie, powodując gromadzenie się soli i wody oraz wysokie ciśnienie krwi. Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi stanowi poważne ryzyko udaru, zawału serca, niewydolności serca i niewydolności nerek. Badanie wykonuje się, gdy występują objawy związane z hiperaldosteronizmem, takie jak podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, osłabienie mięśni i niskie stężenie potasu. Poziom weryfikuje się za pomocą próbki krwi pobranej z żyły łokciowej lub moczu. Może się zdarzyć, że przed pobraniem próbki, lekarz zaleci pozostanie w pozycji pionowej lub leżącej przez kilkanaście minut.

ALP

Badanie ALP, czyli fosfataza zasadowa, wykonuje się, gdy jest podejrzenie chorób wątroby, dróg żółciowych,  bóli kości, zaburzeń gospodarki wapniowej i witaminy D3. Dobrze jeśli pacjent pozostanie na czczo, ale nie jest to konieczne. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Dr Małgorzata Andrzejewska

ALT

Alt, czyli aminotransferaza alaninowa, wykonuje się przy podejrzeniu chorób wątroby. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ani pozostawać na czczo. Krew pobiera się z żyły łokciowej.

Amylaza

Amylaza to enzym, który jest produkowany przez trzustkę i ślinianki. Jego aktywność jest weryfikowana, w przypadku podejrzenia ostrego zapalenia trzustki. Pacjentom towarzyszy wówczas silny ból brzucha, wysoka gorączka, wymioty. Materiałem, poddanym analizie jest krew pobrana z żyły łokciowej lub próbka moczu.

Anty-TPO, Anty-TG

Jeśli masz podejrzenie chorób tarczycy lub otrzymałaś niepokojące wyniki badań TSH, T3, T4, warto zbadać przeciwciała. Powinny również je wykonać kobiety, które mają problem zajściem w ciąże lub doszło do poronienia. Pacjentka nie musi być na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Borelioza

Jeśli wróciłaś ze spaceru w lesie i nie masz pewności, czy nie ugryzł cię kleszcz, warto zrobić badanie na wykrycie boreliozy. Jest to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki borrelii. Borelioza przenoszona jest przede wszystkim przez kleszcze, ale roznoszą ją także niektóre gzy, bąki, wszy i komary. Jest trudna do zdiagnozowania ze względu na szeroką gamę objawów, które mogą wskazywać na dziesiątki innych schorzeń. Do badania nie trzeba się przygotowywać.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Borelioza – to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków, z których najpopularniejsze są bakterie Borrelia burgdorferi. Choroba ta przenoszona jest na ludzi i zwierzęta przez kleszcze zakażone Borrelią, która znajduje się w ich ślinie lub wymiocinach. Borelioza jest chorobą trudną do zwalczenia, z uwagi na to, że bakterie za nią odpowiedzialne mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, ale także w formach przetrwalnikowych. Głównym i najczęściej (choć nie zawsze) spotykanym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie na skórze, o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe i ciepłe, a także bolesne w dotyku. Występowanie tego objawu paradoksalnie może być korzystne, ponieważ pozwala potwierdzić zakażenie, nawet w sytuacji gdy testy diagnostyczne dadzą wynik negatywny. Rumień występuje w okresie od 1 do 3 tygodni, w miejscu ukąszenia, z początku jest to pojedyncza grudka, która z czasem rozrasta się do swoich charakterystycznych rozmiarów. Niemniej jednak rumień nie występuje we wszystkich przypadkach zakażenia. Poza rumieniem dość charakterystyczne i często występujące są objawy grypopodobne, takie jak gorączka, silne bóle głowy czy częste w przypadku grypy bóle stawowe. Innymi objawami, które mogą towarzyszyć boreliozie, a które związane są z bardzo dużą ruchliwością krętków borelii oraz ich rozprzestrzenianiem się po całym ciele i przenikaniem do różnych organów są między innymi: dolegliwości stawowe – bóle, obrzęki czy sztywność stawów, głównie stawów dużych, problemy trawienne, m.in. refluks, zmiany skórne, problemy ze wzrokiem, omamy, objawy neurologiczne, m.in. porażenie nerwu twarzowego, nerwobóle, problemy z pamięcią, brak koncentracji, tiki mięśniowe, zapalenie mięśnia sercowego. ————— #suplementy #samozdrowie #borelioza #bakteria #pomoc #kleszcz #zdroweprzepisy #zdroweodżywianie #przepisy #kalistenika #bieganiejestfajne #lekarz #bytow #koscierzyna #slupsk #witaminy #czersk

Post udostępniony przez Naturalne Zdrowie (@natura.duolife)

Beta hcG

Beta hcG jest hormonem, wytwarzanym przez zapłodnią komórkę jajową. Badanie pozwala na najszybsze wykrycie ciąży. Określa w dokładny sposób, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Bilirubina

Badanie stężenia bilirubiny w organizmie jest niezbędne podczas diagnostyki chorób, takich jak: jak żółtaczka czy kamienie żółciowe. U osób dorosłych próbkę krwi pobiera się z żyły łokciowej, natomiast u noworodków z pięty.

pakiet badań na Hashimoto

Hashimoto to jedna z chorób układu immunologicznego. Jest przewlekłym stanem zapalnym tarczycy, który z czasem doprowadza do zniszczenia tego gruczołu. W efekcie tarczyca najpierw produkuje coraz mniej niezbędnych nam hormonów, a w końcu zupełnie przestaje je wytwarzać.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Selen to taki trochę czarny koń wśród suplementów w chorobie Hashimoto. ➡️Mikroelement ten bierze udział w metabolizmie hormonów tarczycy, a na terenach jego niedoboru choroba Hashimoto jest znacznie częstsza. Polska leży w strefie niedoboru selenu – mamy go mało w glebie, roślinach, a więc i w mięsie. Podobno najwięcej kumuluje się go w skórach, więc jedząc paróweczki z MOM (mięso oddzielane mechanicznie), gdzie mielone jest dokumentnie wszystko – przynajmniej łykniecie sobie selenu.? Osławione orzechy brazylijskie mają bardzo zmienną zawartość selenu, zależnie od miejsca pochodzenia. ➡️Selen obniża poziom przeciwciał przeciwtarczycowych (aTPO, aTG), które niektórzy wiążą z gorszym samopoczuciem chorych. ➡️Lekarze dość nieśmiało wypowiadają się o zasadności stosowania selenu, bo wciąż nie mamy badań spełniających wyśrubowane kryteria środowiska medycznego, które dowodziłyby jego bezdyskusyjnej skuteczności. Aczkolwiek mimo to wielu profesorów i naukowców na podstawie dostępnych danych daje selenowi szansę. ➡️Sensowne wydaje się też profilaktyczne stosowanie selenu na terenach jego niedoboru – jak wspomniałam na początku, choroba Hashimoto jest dużo częstsza tam, gdzie go brakuje. ➡️Selen stosujemy z umiarem, żeby nie nabawić się tzw. selenozy (przedawkowanie). Niektóre laboratoria oferują badanie poziomu selenu we krwi, co pozwoli uzupełnić braki, a nie „przedobrzyć”. ?‍⚕️To jak, jecie parówki, orzechy brazyliskie czy łykacie selen w pigułkach??‍⚕️ #lekarz #samozdrowie #zdrowo #dbamozdrowie #tarczyca #selen #medycyna #instalekarz #szpital #hashimoto #biolchem #zdrowadieta #zdrowystylzycia #selen #tabletki

Post udostępniony przez Malgorzata Ponikowska (@dr_malgorzata)

CA-125

CA-125, czyli antygen nowotworowy 125, to marker jaka jajników.  Badanie wykonuje się w ocenie skuteczności leczenia nowotworu jajników i prognozowania nawrotów. Jest również przydatny w wykrywaniu endometriozy. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

CEA

Jeśli lekarz ma podejrzenie wystąpienia raka jelita grubego, trzustki, płuca, piersi, tarczycy, wykonuje się badane CEA, czyli antygenu rakowo-płodowego. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Materiał poddany badaniom to krew pobrana z żyły łokciowej, płyn z jamy otrzewnej lub płyn mózgowo-rdzeniowy.

HCV

Zakażenie wirusem HCV to wstęp do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wystarczy zabieg u dentysty lub robienie manicure, aby ten wirus podstępnie wkradł się do naszego organizmu. Badanie w kierunku wirusa HCV polega na pobraniu krwi, w celu wykrycia przeciwciał anty-HCV. Jeśli wynik będzie dodatni, to znak, że mieliśmy kontakt z wirusem, ale nie jest to jednoznaczne z byciem zakażonym wirusem HCV. Dopiero dodatkowe badania mogą potwierdzić, czy naszemu organizmowi coś grozi. Test pozwala na wykrycie wirusa już po mniej więcej dwóch tygodniach od momentu zakażenia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Podczas stażu w Szpitalu Zakaźnym najważniejszą informacją jest leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C – genotyp b u 98% pacjentów jest wyleczalny ? ?Przypominam, że na WZW typu B mamy szczepienia i niestraszny ? ____ Powyżej ?jak możemy się zarazić WZW typu C ⏩ Na oddziale w trakcie leczenia dominują osoby, które przeszły operacje i przetaczano im krew ponad 10-15 lat temu?‍? Obecnie kompletnie inne są procedury przygotowania krwi do przetoczeń ? ____ #zdrowiej #zdrowiejestnajważniejsze #zdrowiem #twojezdrowie #zdrowiejestważne #zdrowienajważniejsze #zdroweciało #silnakobieta #dobreżycie #dociała #hardday #profilaktyka #leczenie #badaniadiagnostyczne #wzwc #chorobyzakaźne #hcv #wątroba

Post udostępniony przez Monika-oddany lekarz rodzinny (@pozytywnadoktor)

Kortyzol

Szybki tryb życia, godziny spędzone w biurze, brak czasu na relaks, niedospane noce. Nie wpływa to dobrze na nasz organizm. To wszystko może doprowadzić do podwyższenia poziomu kortyzolu, który w nadmiarze ma negatywny wpływ na nasz organizm. Może powodować problemy z gubieniem wagi, budowaniem masy mięśniowej, obniży naszą wydajność. Jego poziom jest badany, kiedy jest podejrzenie, że w organizmie dochodzi do zbyt dużej lub niewystarczającej produkcji tego hormonu stresu. Jest również badaniem pomocniczym w diagnostyce choroby Cushinga, niedoczynności nadnerczy i problemów związanych z przysadką mózgową. Materiał poddany analizie jest pobierany z krwi, moczu lub śliny.

Progesteron

Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów żeńskich. Jego znaczenie wzrasta szczególnie w okresie ciąży lub jej planowania. Umożliwia nie tylko zajście w ciążę, ale też prawidłowy rozwój płodu. W celu ustalenia ilości progesteronu we krwi przeprowadza się badanie w określonej fazie cyklu, dla której są przyjęte jego różne normy. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

TSH

Oznaczenie stężenia TSH jest badaniem wykrywającymi zaburzenia czynności tarczycy. Umożliwia monitorowanie i skuteczność leczenia niedoczynności i nadczynności tarczycy. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.

Niezależnie od tego, jak się czujesz i ile masz lat – badania profilaktyczne wykonuj regularnie. To ważne, aby uchronić się przed chorobami lub wykryć je we wczesnym stadium. Zadbaj o siebie. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.