Przejdź do treści

Ropień

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Ropień to ograniczone ognisko zapalenia ropnego powstałego najczęściej na skutek zakażenia gronkowcem lub paciorkowcem (bakterie powszechnie występujące w naszym środowisku).

Przyjmuje postać jamy wypełnionej ropą. Jama otoczona jest torebką zbudowaną z ziarniny wytworzonej w trakcie zapalenia, która odgranicza ropień od zdrowej tkanki. Ropień może powstać zarówno w tkance miękkiej, jak i w kościach. Czasem dochodzi do jego samoistnego wchłonięcia, jednak przeważnie przebija się na zewnątrz (np. przez skórę) lub do wewnątrz, do jamy ciała. W tym drugim przypadku często dochodzi do rozszerzenia się infekcji, która może wywołać np. zapalenie otrzewnej czy opłucnej.

Jeśli mamy do czynienia z ropniem podskórnym, to typowymi objawami są zaczerwienienie skóry oraz odczuwalne ciepło i ból w obrębie zakażenia. W pozostałych wypadkach zakażeniu towarzyszą zwykle gorączka i dreszcze.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego, oraz otwarciu i oczyszczeniu ropnia.

Czasem konieczne jest pozostawienie drenu, który umożliwia całkowity odpływ ropy z zainfekowanego obszaru.
Przyczyną ropnia zwykle jest infekcja wywołana przez bakterie, ale też wirusy lub grzyby, które często dostają się do organizmu przez ranę. Dlatego zapobieganie ropniom powinno polegać na odkażaniu skaleczeń, zaopatrzeniu ich jałowym opatrunkiem oraz na utrzymywaniu gojącej się skóry w czystości.

Z ropniami często mylone są ropniaki. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku tych drugich ropa wypełnia naturalne jamy ciała, a wokół ogniska zapalnego nie powstaje torebka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy