Przejdź do treści

Rosja wywoła epidemię cholery i oskarży o to Ukrainę? Niepokojące doniesienia służb

Cholera grozi także mieszkańcom Mariupola. Wszystko przez tragiczne warunki życia\ Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do niepokojących informacji dotarł ukraiński wywiad wojskowy. Wynika z nich, że Rosja celowo może wywołać epidemię cholery w regionach graniczących z Ukrainą. Zdaniem ukraińskich służb może to być prowokacja, której celem ma być oskarżenie ukraińskich władz o rzekome użycie broni biologicznej. Co groziłoby mieszkańcom tych regionów?

Epidemia cholery realna?

Rosjanie przygotowują się do epidemii cholery w regionach graniczących z Ukrainą. Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował, że Anna Popowa, główna rosyjska lekarka sanitarna podpisała rozporządzenie w sprawie „dodatkowych przedsięwzięć w ramach profilaktyki cholery”.

Dlaczego? Ukraiński wywiad wojskowy dotarł do informacji, z których wynika, że prawdopodobnie pod koniec maja lub na początku czerwca władze Rosji mogą posunąć się do prowokacji w regionach graniczących z Ukrainą. Wywołają epidemię cholery, a odpowiedzialnością obarczą Ukrainę, którą obwinią o zastosowanie broni biologicznej. Dodatkowo od początku inwazji Rosja oskarża Ukrainę o prowadzenie prac nad bronią biologiczną. Ich zdaniem Ukraińcy mieliby to robić na zlecenie Zachodu.

Jakie tereny są szczególnie zagrożone?

„Chodzi o obwody: briański, kurski, biełgorodzki, woroneski, rostowski, Kraj Krasnodarski i okupowany Krym” – wymienia wywiad wojskowy w Telegramie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową, Rosjanie przygotowują się do epidemii cholery. Świadczyć o tym mają takie działania jak:

  • przygotowanie laboratoriów do testów na cholerę,
  • wzmocnienie kontroli w obiektach handlowych i miejscach dużego skupienia ludności,
  • rozpowszechnianie informacji o profilaktyce tej choroby,
  • przygotowanie placówek medycznych do działań w ramach przeciwdziałania epidemii.

Epidemiolodzy ostrzegają, że jeśli doszłoby do ataku bioterrorystycznego, źródłem masowych zachorowań byłaby skażona woda. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w tym przypadku podawanie specjalnej mieszanki, która składa się z chlorku sodu, cytrynianu sodu, chlorku potasu, a także glukozy wymieszanych w jednym litrze wody. O ile w warunkach pokoju cholerę wyleczyć łatwo, o tyle podczas kryzysu humanitarnego wiąże się ona z dużą śmiertelnością.

O niezwykle trudnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej alarmują też władze oblężonego Mariupola, w którym brakuje wody pitnej i żywności. Cholera jest jedną z chorób, obok dyzenterii oraz zakażeń pałeczkami okrężnicy, przed którymi ostrzegają przedstawiciele rady miasta. O dramatycznej sytuacji uwięzionych cywilów poinformował mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Cholera: co to za choroba, jak się objawia i jak się ją leczy?

Cholera to bakteryjna choroba zakaźna atakująca przewód pokarmowy, wywoływana przez przecinkowca cholery (Vibrio cholerae). Choroba wywołana przez ten drobnoustrój ma ostry przebieg, może być bardzo niebezpieczna i w krótkim czasie może doprowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta, a nawet do jego zgonu. Odporność po zachorowaniu jest bardzo krótkotrwała.

Cholerą zarazić się można głównie drogą pokarmową, spożywając zanieczyszczoną żywność oraz wodę. Objawy pojawiają się zwykle od kilkunastu godzin do kilku dni od kontaktu z przecinkowcem cholery.

Choroba ta w głównej mierze dotyczy osób, które w niedawnym czasie od wystąpienia objawów przebywały na terenie Afryki, Azji, Ameryki Południowej oraz Środkowej. Narażeni są głównie ci, którzy przebywali na terenie endemicznego i epidemicznego występowania cholery i którzy nie przestrzegali zasad higieny w trakcie pobytu.

Objawy cholery

Pierwszym symptomem są zazwyczaj wymioty, jednak główny objaw cholery to wodnista, obfita biegunka. Stolec jest całkowicie płynny, odbarwiony, bez domieszki krwi, z niewielką ilością śluzu. W ciągu 24 godzin dojść może do oddania nawet 30 litrów płynu. Chory na cholerę zwykle nie gorączkuje, temperatura może być nieznacznie podwyższona, brzuch nie musi być bolesny.

W wyniku odwodnienia elastyczność skóry zostaje zmniejszona, staje się ona pomarszczona i sucha, śluzówki jamy ustnej i spojówki podsychają, oczy są zapadnięte, a rysy twarzy zaostrzone.

Zaburzona zostaje gospodarka elektrolitowa, na co wskazują symptomy takie jak: drżenia mięśniowe, bolesne skurcze wielu grup mięśni, zaburzenia akcji serca i zaburzenia pracy nerek.

Najcięższy możliwy przebieg cholery to wstrząs w wyniku utraty dużej ilości płynów, który w krótkim czasie może nawet doprowadzić do zgonu. Na tym etapie następuje spadek ciśnienia, zahamowanie oddawania moczu, tętno staje się przyspieszone. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości, utrata przytomności lub drgawki spowodowane niskim poziomem glukozy we krwi.

Rozpoznanie cholery stawiane jest na podstawie objawów, badań laboratoryjnych oraz badania mikrobiologicznego kału.

Leczenie cholery

Leczenie cholery polega przede wszystkim na uzupełnieniu strat płynów oraz bilansie gospodarki elektrolitowej. Płyny podawane są dożylnie tylko w ciężkich przypadkach, gdy jest taka możliwość preferowane jest doustne podawanie płynów. Dzięki podawaniu płynów o wysokiej zawartości elektrolitów wyleczalność cholery szacuje się na około 80 proc.

Po wyrównaniu strat w gospodarce wodno-elektrolitowej do leczenia można dołączyć antybiotyki – zaleca się wykorzystanie tetracykliny, doksycykliny lub erytromycyny. Antybiotykoterapia cholery ma charakter wspomagający.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.