Katarzyna Głuszak Aktywność fizyczna zimą – jaka jest skuteczna i bezpieczna? Zima to nie jest najlepszy czas na uprawianie sportu. Na świeżym powietrzu jest zimno, ślisko, może padać. Jaka aktywność fizyczna zimą będzie skuteczna, żeby poprawić formę? Fizjoterapeutka podpowiada, jak się zmotywować do ćwiczeń. 06.01.2022 6 min.
Natalia Suchocka Stwardnienie boczne zanikowe – rodzaje, objawy, długość życia Stwardnienie boczne zanikowe to jedna z najcięższych chorób neurologicznych. Zmagał się z nią m.in. Stephen Hawking oraz Louis Gehrig (od którego chorobę tę nazywa się w Stanach Zjednoczonych „chorobą Louisa Gehriga”). Na… 16.09.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Zespół Ehlersa-Danlosa – objawy, diagnostyka i leczenie Zespół Ehlersa-Danlosa to dziedziczna choroba tkanki łącznej, której charakterystycznym objawem jest nadmierna ruchliwość stawów. Defekty w budowie kolagenu doprowadzają do zaburzeń układu ruchu, zmian skórnych, utraty… 30.07.2021 5 min.
Milena Marchewka Płat ciemieniowy mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia Płat ciemieniowy mózgu jest jednym z czterech podstawowych obszarów kory mózgowej człowieka. Odpowiada za odczuwanie wrażeń zmysłowych, uczestniczy w procesach poznawczych i warunkuje zdolność do orientacji przestrzennej.… 02.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Płat czołowy mózgu – funkcje, uszkodzenia, zaniki korowe Płat czołowy, razem z płatem ciemieniowym, potylicznym i skroniowym, tworzy korę mózgową. Uważa się, że to właśnie wysoki stopnień rozwinięcia tej części mózgu odpowiedzialny jest za zdolności wyróżniające człowieka… 24.03.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Rdzeń kręgowy – budowa, funkcje i skutki urazu rdzenia Rdzeń kręgowy to część ośrodkowego układu nerwowego, która odpowiedzialna jest za przesyłanie informacji z i do mózgu. Uszkodzenie tej struktury ciała niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a przerwanie rdzenia może… 23.03.2021 6 min.
Milena Marchewka Śródmózgowie – budowa, funkcje i uszkodzenia Śródmózgowie jest najmniejszą z trzech części tworzących mózgowie. Wchodzi w skład pnia mózgu. Struktury tworzące śródmózgowie pełnią funkcje związane ze zmysłem wzroku i słuchu, kontrolą ruchów i regulacją rytmu… 23.03.2021 5 min.
Natalia Suchocka Propriocepcja – czym jest, zaburzenia, ćwiczenia Propriocepcja to termin medyczny związany z bardzo ważnym procesem zachodzącym w twoim ciele. Zwany jest także „kinestezją”, „czuciem głębokim” lub „stabilizacją głęboką” i oznacza zmysł, dzięki któremu wiesz,… 05.03.2021 6 min.
Redakcja Krzywica u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka Krzywica to występująca u dzieci choroba kości. Zniekształcenia kości powodowane są przez niedobór witaminy D i zaburzenia wchłaniania wapnia. Najbardziej narażone są dzieci między 3. miesiącem a 2. rokiem życia. 25.06.2020 3 min.
Milena Marchewka Kolagenozy – objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby Kolagenozami nazywamy zróżnicowaną grupę chorób tkanki łącznej, którym towarzyszy proces zapalny. Choć zwykle kojarzone z występowaniem problemów ze stawami i mięśniami, ich obraz kliniczny jest często dużo bardziej… 25.05.2020 4 min.
Julia Krupińska Ból kciuka – przyczyny i objawy. Co robić, gdy boli kciuk? Po co nam kciuk? Powstał oczywiście po to, by łatwiej było nam chwytać. W obecnych czasach dołożyliśmy mu jednak dodatkowe i ciężkie zadanie. A to skończyć się może zwyrodnieniem i przewlekłym stanem zapalnym. 15.05.2020 4 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Badanie EMG. Na czym polega elektromiografia i jakie są wskazania? 14.05.2020 6 min.
Zuzanna Kowalewska Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie Splot ramienny to struktura nerwowa odpowiedzialna za prawidłowe działanie obręczy barkowej i rąk. Zespół ten jest jednym z najbardziej skomplikowanych w ludzkim organizmie i pełni w nim istotną rolę. Ze względu na specyficzne… 30.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Czym jest przeprost kolana? Przyczyny, objawy, leczenie Przeprost kolana to przypadłość, która objawia się tym, że kolano znajduje się w pozycji nienaturalnego wygięcia ku tyłowi. Jest to związane także z wypchnięciem górnej części uda ku przodowi oraz cofnięciu ku tyłowi… 26.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Objaw Homansa – czym jest? O czym mówi? Za objaw Homansa uznaje się bardzo specyficzną dolegliwość, pojawiającą się głównie przy wyprostowanym kolanie. Pacjenci z objawem Homansa uskarżają się na ból w momencie, gdy następuje grzbietowe zgięcie stopy. Bolesność… 25.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Czym jest kurza klatka piersiowa – jak wygląda jej leczenie? Nazwa kurzej klatki piersiowej zawdzięcza swoją nazwę temu, że jej wygląd przypomina klatkę piersiową ptaka. Klatka piersiowa zostaje charakterystycznie wysunięta do przodu oraz spłaszczona po bokach. Mostek i przylegające do… 23.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Zwichnięcie kostki — objawy, pierwsza pomoc, leczenie Często mylone ze skręceniem kostki i przez to źle leczone. Zwichnięcie stawu skokowego jest urazem znacznie poważniejszym i wymaga natychmiastowego nastawienia. Zbagatelizowanie uszkodzenia niesie za sobą poważne konsekwencje. Na… 17.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Zwichnięcie rzepki – jak rozpoznać i co zrobić? Niewiele trzeba, by uszkodzić delikatne elementy ludzkiego szkieletu. Jednym z nich jest rzepka, która odpowiada za prawidłowe działanie stawu kolanowego. Choć potocznie kontuzję nazywa się zwichnięciem rzepki, prawidłowa nazwa to… 17.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Objawy i leczenie zwichnięcia nadgarstka Może przydarzyć się każdemu w różnych sytuacjach. Wystarczy upadek, chwila nieuwagi i poślizgnięcie się albo uderzenie dłonią o twardą powierzchnię. Kontuzja gotowa. Czy zwichnięcie nadgarstka jest poważne? Jak je rozpoznać?… 17.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Skręcenie stawu skokowego — diagnoza i leczenie Potocznie mówi się po prostu o skręceniu kostki. Jest to jeden z najczęstszych urazów, na który tak naprawdę jest narażony każdy z nas nawet podczas wykonywania codziennych czynności w domu. Wymusza rezygnację z aktywności… 17.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Urazy, objawy i metody leczenia łąkotki w kolanie Jest wiele przyczyn urazów kolana. Bardzo często kontuzji ulega łąkotka znajdująca się w stawie kolanowym. Jakie są objawy jej uszkodzenia? Jak doprowadzić ją do pełnej sprawności? Czy operacja jest zawsze koniecznością? 16.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Skręcenie kolana — przyczyny, objawy, leczenie To dzięki niemu możemy sprawnie się poruszać, uprawiać sport i cieszyć się aktywnym życiem. Łączy dwie największe kości w ludzkim szkielecie. Staw kolanowy odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu każdego człowieka.… 16.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Złamanie nadgarstka — postępowanie, leczenie, rehabilitacja Zdarza się bez względu na wiek, aktywność fizyczną, czy płeć. Narażony na tego typu uraz jest każdy. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi… Jakie są konsekwencje złamania nadgarstka? Czy to poważny uraz? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja? 14.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Tkanka kostna – rola w organizmie człowieka Tkanka kostna razem z z elementami włóknistymi, chrzęstnymi i układem mięśniowym stanowi bardzo ważną podporę dla naszego ciała. Za co odpowiedzialna jest tkanka kostna? Jakie pełni rolę w organizmie? 12.10.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Dlaczego regeneracja mięśni jest ważna? Intensywny trening wpływa na rozbudowę włókien mięśniowych lub też na spalanie nadmiernej ilości kalorii. Aby jednak nasze mięśnie mogły prawidłowo się rozwijać, jest im potrzebna odpowiednia regeneracja. 10.10.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Torebka stawowa – jakie kontuzje mogą ją dotknąć? Torebka stawowa będąca kluczowym elementem każdego stawu, pełni funkcje ochronne. Jest bardzo elastyczna często dochodzi do jej kontuzji. Jakie są tego przyczyny? I jakie są metody leczenia? 09.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Niedowład – przyczyny oraz choroby powiązane Najczęściej rozpoznawany jest niedowład kończyn dolnych, ale znaczne obniżenie siły mięśniowej może dotyczyć każdej grupy mięśni. Czy niedowład może być objawem innych chorób? Co należy robić w przypadku wykrycia niedowładu? 09.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Złamany obojczyk — jak wygląda leczenie? Mimo lokalizacji bardzo często ulega uszkodzeniom. Szczególnie podczas upadków z wysokości, wypadków samochodowych, bójek. Oprócz tego na złamanie obojczyka narażone są osoby, które uprawiają sport, np. rugby, zapasy, boks,… 05.10.2019 4 min.
Katarzyna Bigos Jak ćwiczyć z hantlami? Podpowiada Kasia Bigos Dlaczego warto trenować z obciążeniem? Bo to najlepsza droga do wymarzonej sylwetki. Ćwiczenia z hantlami pozwolą modelować ciało i spalać tkankę tłuszczową. Dodatkowy plus? Mega power! 30.05.2019 5 min.
Rafał Jemielita Olaf: hulajnoga z walizką Jak przemieścić sporo kilogramów i trochę się przy tym (zdrowo) spocić? Odpowiedź to Olaf, czyli wehikuł hybrydowy - hulajnoga połączona z walizką. 05.10.2014 2 min.
Redakcja Skolioza – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie Skolioza to częsta, występująca u dzieci wada postawy. Oznacza boczne skrzywienie kręgosłupa, który przybiera kształt litery C lub S. Najczęściej skolioza pojawia się między 10. a 14. rokiem życia. 02.07.2012 2 min.
Redakcja Osteoporoza – co to jest i jak wygląda jej leczenie? Osteporoza, czyli zrzeszotnienie kości, polega na ubytku masy kostnej, osłabieniu struktury kości i skłonności do złamań. Jest to choroba, która najczęściej dotyka osoby po 70. roku życia. Pojawia się także u kobiet w wieku… 25.06.2012 2 min.
Redakcja Dysplazja stawu biodrowego – czym jest? Jak się ją leczy? Dysplazja stawu biodrowego to wrodzone, wadliwe ukształtowanie biodra, które wynika z niedorozwoju panewki stawowej. Choroba uznawana jest za jedną z najczęściej spotykanych wad wrodzonych ludzi rasy białej. Uważa się, że ma… 22.06.2012 2 min.
Redakcja Złamania kości – objawy i pierwsza pomoc Do złamań kości dochodzi pod wpływem poważnych urazów, np. silnych uderzeń, upadków. Zawsze towarzyszy im krwotok pourazowy, miejscowy obrzęk i martwica tkanek. 04.06.2012 2 min.