Przejdź do treści

Tężyczka utajona – co to takiego?

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić
Strajk #JesieńŚredniowiecza
PiS chce 5 lat kary więzienia za edukację seksualną. W całej Polsce odbędą się protesty pod hasłem „Jesień Średniowiecza”
HEJ To JA! Dołącz do akcji przeciwko hejtowi wymierzonemu w matki

Dokuczają ci bóle głowy i mięśni. Zdarzają ci się zawroty głowy. Męczy cię poczucie ogólnego osłabienia i rozbicia, drażliwość, drżenia kończyn. Gdy do tego dochodzą napady lękowe i uczucie niepokoju, a także bezsenność, możesz się porządnie wystraszyć… Sprawdź, czy to nie tężyczka, która zbiera coraz większe żniwo.

Coś dziwnego zaczęło się ze mną dziać. Po dłuższym okresie silnego stresu w pracy zaczęły się pojawiać dziwne objawy. Najpierw miałam poczucie, że świat wokół jakby faluje, kręciło mi się w głowie, bynajmniej nie po drinku… Potem pojawiły się potworne bóle mięśni, karku, skurcze łydek. Trzęsły mi się ręce, miałam wrażenie, że nie mogę wziąć pełnego wdechu. Fatalnie spałam, więc przez praktycznie cały dzień chodziłam zmęczona i zdekoncentrowana. Zwaliłam wszystko na przemęczenie i za dużo obowiązków. Kto dziś nie ma tego problemu? Ale gdy do całego tego nieprzyjemnego wachlarza dziwnych objawów dołączyły nagłe, bardzo silne napady lęku, przestraszyłam się nie na żarty – opowiada 34-letnia Asia pracująca w korporacji.

Takie objawy rzeczywiście mogą przerazić. Wiele osób z podobnymi symptomami wpada w panikę. Zamiast zgłosić się do dobrego lekarza, który pokieruje diagnostyką, zaczyna się leczyć na własną rękę, najchętniej z pomocą niezastąpionego doktora Google. Efekty bywają fatalne. „Na pewno mam neuroboreliozę”, „Wszystko wskazuje na stwardnienie rozsiane”, „To musi być choroba psychiczna!” – to tylko niektóre wpisy na forach ludzi, którzy mając podobne objawy, zdiagnozowali sobie wiele groźnych i poważnych chorób. Tymczasem przyczyna dolegliwości może być niemal banalna. To… głęboki niedobór magnezu, który skutkuje wystąpieniem tężyczki utajonej – coraz częściej diagnozowanej wśród młodych ludzi choroby.

Dwa typy tężyczki

Tężyczka to, mówiąc fachowo, stan nadmiernej nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. Główną przyczyną wystąpienia tężyczki jest zaburzenie równowagi gospodarki elektrolitowej – niedobór wapnia i magnezu.

Występują dwa rodzaje tężyczki, charakteryzujące się nieco odmiennymi objawami, innym przebiegiem, o różnych przyczynach występowania. Rzadsza, ale łatwiejsza w zdiagnozowaniu, jest tężyczka jawna, która występuje przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych. Najczęściej jest ona skutkiem operacyjnego usunięcia przytarczyc i licznych procesów autoimmunologicznych, które prowadzą do dysfunkcji przytarczyc. Może być też skutkiem stosowania leków moczopędnych z grupy diuretyków. Tężyczka jawna jest nazywana hipokalcemiczną, bo zwykle jest związana z niedoborem zjonizowanego wapnia. Typowy napad tężyczki jawnej zaczyna się od mrowienia wokół ust, do którego dołącza się wzmożone napięcie mięśni twarzy i kończyn. Dochodzi do tego wrażenie braku czucia w dłoniach i stopach, niepokój, hiperwentylacja, ból i ściskanie w klatce piersiowej, kołatania serca. Charakterystycznym objawem ataku tego rodzaju tężyczki jest tzw. ręka położnika (skurcze mięśniowe pojawiają się w obrębie mięśni kłębu kciuka z silnym jego przywiedzeniem). W przypadkach skrajnych może dojść do zasłabnięcia lub utraty przytomności, zdarzają się także stany bezpośrednio zagrażające życiu, m.in. skurcze krtani.

Inny przebieg ma tężyczka utajona, inaczej spazmofilia, która wynika najczęściej z głębokich niedoborów magnezu. Jej objawy nie są tak charakterystyczne jak tężyczki jawnej, są dużo mniej specyficzne, stąd trudności w diagnozowaniu tej choroby, choć dotyka coraz większej liczby osób. Właściwie nie istnieje żaden konkretny objaw, którego wystąpienie mogłoby jednoznacznie wskazywać na tę chorobę. Przecież bezsenność, ogólne osłabienie organizmu, poczucie rozbicia, bóle mięśniowe, mrowienie kończyn, drętwienie mięśni twarzy i kończyn oraz bóle klatki piersiowej, a nawet wzdęcia czy kolki – wszystko to można kojarzyć z wieloma innymi chorobami czy dysfunkcjami organizmu.

Tężyczka utajona – pomoże neurolog

Ponieważ objawy tężyczki utajonej mogą dotyczyć niemal każdego układu – od sercowo-naczyniowego, przez oddechowy, po trawienny, właściwe zdiagnozowanie zajmuje zazwyczaj sporo czasu. Zwykle osoba uskarżająca się na męczące objawy, coraz bardziej nimi wykończona, odbywa marsz po lekarzach różnych specjalizacji, by ustalić przyczynę fatalnego samopoczucia. Z kołataniem serca i bólem w klatce piersiowej zgłaszamy się do kardiologa. Z problemami trawiennymi – do gastrologa. Z poczuciem lęku i niepokoju wędrujemy do psychologa lub psychiatry. Tymczasem właściwym kierunkiem przy wystąpieniu objawów tężyczki jest gabinet neurologa.

Doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu tężyczki neurolog powinien dość szybko wpaść na odpowiedni trop. Po pierwsze, na podstawie wywiadu, czyli rozmowy z pacjentem. Są bowiem pewne choroby, które predysponują do jej wystąpienia. To na przykład choroby przewlekłe, alergie, choroby tarczycy, borelioza i inne choroby odkleszczowe. O wszystkich należy bezwzględnie powiedzieć lekarzowi podczas wizyty, bo to ułatwi postawienie diagnozy. Nie bez znaczenia jest też nasz styl życia. Lekarz może zapytać, czy nie nadużywamy leków moczopędnych, ale także kawy, napojów typu cola, napojów energetyzujących, alkoholu czy narkotyków. Te substancje mają bowiem ogromny wpływ na poziom magnezu w organizmie. Podczas wizyty przy podejrzeniu tężyczki lekarz wykona też badanie neurologiczne. Sprawdzi, czy występują charakterystyczne objawy: objaw Chwostka i objaw Trousseau. Z całą pewnością zleci także badanie na stężenie kluczowych pierwiastków w surowicy krwi, choć nie jest ono uważane za miarodajne. Niedobory występują bowiem na poziomie tkanek, zatem wynik badania krwi może nie pokazać faktycznie występujących niedoborów.

Najczulszym badaniem, pozwalającym postawić diagnozę, jest badanie elektromiograficzne (EMG), czyli tzw. próba tężyczkowa. Badanie jest nieco nieprzyjemne, choć niebolesne. Trwa ok. 10 minut. W mięsień między kciukiem a palcem wskazującym lekarz wprowadza cienką elektrodę, na ramię zaś zakłada opaskę uciskową. Po zdjęciu opaski przez 5 minut obserwuje rodzaj wyładowań na ekranie oscyloskopu, sprawdzając, czy pojawiły się zapisy charakterystyczne dla tężyczki.

Jeśli próba ischemiczna okaże się dodatnia, lekarz może zlecić dodatkową konsultację specjalistyczną, np. endokrynologiczną, by ustalić, czy wystąpienie tężyczki nie jest wynikiem innej choroby. Ale przede wszystkim rozpocznie leczenie.

Tężyczka utajona – leczenie i zmiana stylu życia

Leczenie tężyczki polega przede wszystkim na przyjmowaniu magnezu w odpowiednich dawkach i dobrze przyswajalnej formie. Najlepiej, by były to preparaty z dodatkiem wit. B6, która zwiększa wchłanianie magnezu. Najlepiej wchłanialne są cytryniany, mleczany i chelaty magnezu. Bardzo istotne może się okazać także włączenie do terapii suplementacji wit. D3. W naszej strefie klimatycznej przez wzgląd na niedużą ilość nasłonecznienia na jej niedobory cierpi większość społeczeństwa, a niedobór wit. D zmniejsza wchłanianie magnezu.

Mówi się, że tężyczka bierze się ze stresu. I jest w tym sporo prawdy. Nie bez przyczyny z objawami tężyczki często borykają się pracownicy wielkich korporacji, żyjący w ciągłym pędzie, którzy mają ogromne ambicje i są nastawieni na sukces, ale sukces za wszelką cenę. Jeśli przy okazji nie potrafią zadbać o work-life balance, wyhodowanie głębokich niedoborów magnezu, a w konsekwencji tężyczki, jest wysoce prawdopodobne. Stres, zwłaszcza przewlekły, jest jednym z winowajców, bo dosłownie wymiata z organizmu magnez – a niedobór właśnie tego pierwiastka jest główną przyczyną wystąpienia objawów tężyczki utajonej. Dlatego, zwłaszcza jeśli uzupełnianie niedoboru magnezu i innych pierwiastków nie będzie wystarczająco skuteczne, pacjentom zaleca się zwykle konsultację psychologiczną i rozpoczęcie terapii. Pomocne w leczeniu tężyczki okazują się leki antydepresyjne (np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) i przeciwlękowe oraz techniki relaksacyjne. W przypadku osób, u których występuje hiperwentylacja (stan, w którym człowiek nagle zaczyna zbyt szybko i głęboko oddychać, często połączony z atakiem paniki), pomocny może się okazać trening prawidłowego oddychania.

Jednak nawet najlepiej dobrane leczenie na niewiele się zda, jeśli nie zmienimy nawyków. Zdecydowanie warto zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas, z używek – kawy, alkoholu, energetyków. Warto uważnie przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją o produkty bogate w magnez.

[sticker]

I starać się walczyć ze stresem. Choć całkowicie nie da się go wyeliminować z codziennego życia, warto wypracować własne sposoby radzenia sobie z napięciem. Wszelka aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, joga, treningi relaksacyjne – wszystko, co pozwala nam oderwać się od codziennych obowiązków i wpływa na wydzielanie endorfin, może być świetnym uzupełnieniem terapii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do nie jedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

Zainteresują cię również:

Nie chcesz jesieni spędzić na L4? Poznaj 5 sposobów na zwiększenie odporności

sm

SM (stwardnienie rozsiane) – przyczyny, pierwsze objawy, leczenie

Selma Blair

Selma Blair opublikowała zdjęcie z ogoloną głową. Aktorka zakończyła kolejny etap leczenia

Selma Blair

Selma Blair choruje na stwardnienie rozsiane. Aktorka zamieściła poruszające wyznanie

Kobieta na basenie

Co zyskasz, jeśli nie spalisz się tego lata?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Dziewczyna pije zielony sok

Witaminy i minerały, które zatrzymują czas

Kobieta obejmująca się wokół głowy

„Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn”. Kiedy warto udać się do neurologa?

Szczepionki na choroby autoimmunologiczne

Jaka dieta w chorobach autoimmunologicznych?

Lekarz przedstawia kobiecie początkowe objawy stwardnienia rozsianego w mózgu

Początkowe objawy stwardnienia rozsianego – jak wyglądają?

Mężczyzna na wózku chory na stwardnienie rozsiane boczne

Stwardnienie zanikowe boczne: objawy, przyczyny

Chłopiec przechodzi leczenie stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane – leczenie naturalne i niekonwencjonalne

Graficzne przedstawienie mózgu osoby chorej na stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane – jakie są przyczyny? Kiedy się rozwija?

Kobieta na wózku z objawami stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy. W jakim wieku się rozwija i jakie są jego etapy?

Lekarka omawia wyniki pacjentki chorej na cukrzycę typu 1

Czy cukrzyca typu 1 jest uleczalna? Nowoczesne metody leczenia cukrzycy typu 1.

Medyczna marihuana za miesiąc trafi do polskich aptek. Wiemy, ile będzie kosztować

selma blair

Selma Blair o stwardnieniu rozsianym: miałam symptomy od lat, ale nie były traktowane poważnie

WIdok na dwie drewniane łyżeczki, w których jest sól. Dwa rodzaje soli - kuchenna i morska. Wszytsko na ciemnym tle.

Choroby autoimmunologiczne – winna sól?

Choroby autoimmunologiczne – gdy organizm jest swym własnym wrogiem

Kiedy twój mózg starzeje się szybciej?

Kiedy twój mózg starzeje się szybciej?

Stwardnienie rozsiane

Jack Osbourne - chory młody tata

Jack Osbourne – chory młody tata

Kobieta podskakuje, idąc chodnikiem. Ubrana jest w jeansy, żakiet, płaszcz, trampki, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Wymachuje torebką. Uśmiecha się

Jesienna infekcja – jak jej uniknąć? Podpowiada dietetyczka

Mięśnie dna miednicy o zaburzonej fazie relaksu – jak sobie pomóc? Tłumaczy fizjoterapeutka

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?

ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Chora trzustka – gdzie boli? Przyczyny i objawy chorób trzustki