Ewelina Kaczmarczyk 2-latek był tak blady, że lekarz podejrzewał białaczkę. Okazało się, że chłopiec „przedawkował” mleko 2-letni Johnny był ciągle bardzo zmęczony i wybredny. Częściej też niż innym dzieciom w jego wieku zdarzały się u niego wybuchy złości. Chłopiec był również bardzo blady, co jego mama przypisywała pochmurnej pogodzie w ich… 23.11.2022 4 min.
Jolanta Pawnik Uważano, że ta choroba zamieni rodzaj ludzki w „pokolenie widma”, a towarzyszący jej zielonkawy odcień skóry wywoływał panikę. Jak kiedyś leczono blednicę? 19.11.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska „Najczęściej występuje osłabienie i łatwa męczliwość, upośledzenie koncentracji i uwagi, ból i zawroty głowy”. Tomasz Rezydent o popularnym zaburzeniu „Podstępnie kradnie nam siły, rozwija się powoli i sprawia, że jesteśmy zmęczeni; utrudnia nam funkcjonowanie” – pisze o anemii lekarz znany w sieci jako „Tomasz Rezydent”. Właśnie temu zaburzeniu poświęcił najnowszy… 13.09.2022 4 min.
Justyna Mazur Niedożywienie marasmus – objawy i metody leczenia. Czym jest kwashiorkor? 19.06.2022 6 min.
Magdalena Więch Anemia: brak żelaza czy witaminy B12? Statystycznie co trzecia osoba czytająca te słowa ma niedokrwistość. U większości powodem jest niedobór żelaza. Mimo to sięgnięcie po nie może się okazać błędem. Jak to jest z tą anemią? 12.06.2022 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jakie są przyczyny i objawy anemii, jak ją leczyć, jakie badania wykonać? 28.03.2022 5 min.
Magdalena Bury Nie tylko mięso, podroby czy jajka. Dietetyczki wyjaśniają, jaka dieta zwiększy wskaźnik ferrytyny w organizmie 17.02.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak kawa wpływa na trawienie i funkcjonowanie jelit? Wyjaśnia dietetyczka Emilia Cesarek Pić czy nie pić kawy? Pomaga nam czy wręcz przeciwnie - szkodzi? To pytania, które zadaje sobie wiele z nas. Jak się okazuje, odpowiedź "to zależy" jest w tym wypadku jak najbardziej adekwatna. Dietetyczka Emilia Cesarek wyjaśnia,… 03.11.2021 3 min.
Małgorzata Germak Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać Nawet jeśli większa część twojej diety jest różnorodna i bogata w składniki odżywcze, możesz być narażona na różne deficyty. Powodem potrafi być za małe wchłanianie składników w przewodzie pokarmowym, chora tarczyca czy antykoncepcja. 30.07.2021 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dzięki selfie dowiesz się, czy chorujesz na anemię. Umożliwi to nowa aplikacja Podejrzewasz, że możesz być chora na anemię? Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców diagnoza tej choroby jest prostsza niż myślisz. Wystarczy... zrobić selfie. 17.07.2021 3 min.
Milena Marchewka Erytropoetyna – co to, badanie, wynik, lek. EPO a doping Erytropoetyna (EPO) jest hormonem peptydowym pobudzającym organizm do wytwarzania czerwonych krwinek odpowiedzialnych za przenoszenie tlenu do tkanek. Jako lek erytropoetynę podaje się przede wszystkim pacjentom z niedokrwistością… 08.11.2020 4 min.
Justyna Mazur MCH w morfologii – normy oraz interpretacja MCH to jeden z parametrów oznaczanych w morfologii krwi. MCH to średnia masa hemoglobiny w erytrocycie. Zarówno podwyższone MCH, jak i MCH poniżej normy świadczy o nieprawidłowościach w obrębie krwinek czerwonych. Kiedy wykonuje… 04.11.2020 6 min.
Justyna Mazur Co oznacza za niskie i podwyższone MCV? Morfologia, wyniki, norma MCV to jeden ze wskaźników czerwonokrwinkowych oznaczanych w ramach morfologii krwi. Parametr ten określa średnią objętość krwinki czerwonej i stanowi podstawę podziału erytrocytów na mikrocytarne, normocytarne i makrocytarne.… 04.11.2020 6 min.
Małgorzata Różańska Amarantus – zbożowy hit. Nie tylko dla zestresowanych Zalet spożywania amarantusa jest dużo. Jednym z walorów tego produktu jest, że jest bezglutenowy. Jest dobrym źródłem żelaza, wapnia i błonnika pokarmowego. 30.09.2020 3 min.
Julia Krupińska Niedobór żelaza to najczęstszy brak pokarmowy. Jak sobie z nim poradzić? Sam szpinak nie pomoże To nie wapnia, potasu, i nawet nie magnezu brakuje nam najbardziej. Według Światowej Organizacji Zdrowia najczęściej występującym niedoborem pokarmowym jest niedobór żelaza. W rezultacie co trzecia osoba ma anemię! Sprawdź, czy… 14.12.2019 3 min.
Marta Figas Niedobór żelaza? Dieta roślinna sobie poradzi! Zbyt niski poziom żelaza we krwi dotyczy aż 30 proc. ludzi. Jego deficyt jest najczęstszym niedoborem żywieniowym na świecie. Wbrew pozorom dieta roślinna może sobie poradzić z tym problemem lepiej nawet niż wątróbka. 06.05.2019 5 min.