Przejdź do treści

Nowy rekord zakażeń koronawirusem. Ponad 2 tysiące zarażonych osób w ciągu jednej doby

Padł nowy rekord zakażeń koronawirusem. Jest już ponad 2 tysiące zarażonych osób
Padł nowy rekord zakażeń koronawirusem. Jest już ponad 2 tysiące zarażonych osób / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mamy 2292 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. To nowy rekord. Jak dotąd największa liczba zarażonych osób, potwierdzonych jednego dnia, to 1967 przypadków. Dziś podano także informacje o 26 zmarłych. 

Już ponad 2 tysiące zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na Twitterze przekazało, że 2702 osoby są hospitalizowane, a 166 podłączonych do respiratora. Kwarantanną objęto 139 tys. 56 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 20 tys. 876. Od początku epidemii wyzdrowiało 71 tys. 353 osoby, u których potwierdzono zakażenie. W ciągu ubiegłej doby wykonano ponad 28,7 tys. testów na SARS-CoV-2. Warto zaznaczyć, że to znaczenie więcej niż ostatnio, gdy robiono ich ok. 13 tys.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że ostatni wzrost zachorowań to wynik „powrotu do normalności” i wzrostu liczby kontaktów społecznych.

– Najważniejszymi wskaźnikami nie jest liczba zachorowań, ale liczba zajętych łóżek i respiratorów. Obserwujemy te wskaźniki i staramy się działać proaktywnie, a nie reaktywnie. Moim zdaniem w najbliższym czasie tych łóżek nie zabraknie. Tych łóżek przeznaczonych do walki z koronawirusem mamy ponad 8 tys. To pokazuje, że jesteśmy przygotowani. Oczywiście ta liczba nie jest równomiernie rozłożona w województwach. Łóżek z respiratorami mamy w skali kraju ponad 800 – zaznacza.

W związku z dużą liczbą zakażeń resort zdrowia zapowiedział, że pojawią się nowe obostrzenia w czerwonej i żółtej strefie. Kolejną zmianą będzie powiększenie się listy powiatów objętych restrykcjami. Dołączy do nich kilka dużych miast, m.in. Sopot, Gdańsk, Gdynia czy Szczecin.

Nowe czerwone i żółte strefy

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczący powiatów i miast na prawach powiatu, które mają od soboty znaleźć się z strefach czerwonej i żółtej.

Projekt przewiduje, że od soboty w czerwonej strefie będzie 16 powiatów i miasto na prawach powiatu Sopot, zaś w żółtej – 28 powiatów oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz, oraz Szczecin.

Strefa czerwona – zgodnie z projektem – objąć ma powiaty:

  • aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,
  • białostocki w województwie podlaskim,
  • działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,
  • gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,
  • głubczycki w województwie opolskim,
  • kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,
  • kłobucki w województwie śląskim,
  • limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim,
  • łęczyński w województwie lubelskim,
  • otwocki w województwie mazowieckim;

Strefa żółta w myśl projektu ma objąć powiaty:

  • bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,
  • bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,
  • brzeski i oleski w województwie opolskim,
  • bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,
  • dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim,
  • janowski w województwie lubelskim,
  • kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,
  • nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,
  • miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,
  • ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,
  • przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,
  • trzebnicki w województwie dolnośląskim,
  • wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Jakie obostrzenia w strefie czerwonej i żółtej?

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, parków rozrywki i wesołych miasteczek. Limit osób obowiązuje w siłowniach (jedna na 10 m kw), w kinach (może być 25 proc. publiczności), w kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Ograniczona jest też liczba osób, które biorą udział uroczystościach rodzinnych i w weselach – do 50 osób, z wyłączeniem obsługi. W strefie czerwonej, wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.

Zgodnie z projektowanymi zmianami w strefie czerwonej pojawić się mają nowe obostrzenia. Ograniczona zostanie działalność restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Nowe restrykcje pojawią się również na weselach.

W strefie zielonej limit osób na weselach będzie zmniejszony ze 150 do 100. W strefie żółtej limit będzie zredukowany ze 100 do 70, a w strefie czerwonej pozostanie na poziomie 50 osób. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.