Przejdź do treści

Syndrom MADE, czyli dlaczego w pandemii cierpimy częściej na zespół suchego oka

syndrom MADE
Syndrom MADE, czyli dlaczego w pandemii cierpimy częściej na zespół suchego oka/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks" - podkreśla Pani Seksuolog
„Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks” – podkreśla Pani Seksuolog
Choroby tarczycy a anemia
Choroby tarczycy a anemia. „Niedokrwistość jest częstym stanem klinicznym towarzyszącym chorobom tarczycy”
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad szczepionką koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad preparatem koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Książka „Jak pokonać insulinooporność, główną przyczynę chorób naszych czasów” Benjamina Bikmana już dostępna! Hello Zdrowie patronem medialnym
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

Oczom potrzebne są łzy – nawilżają ich powierzchnię i pozwalają, by powieki swobodnie się otwierały i zamykały. To w nich zawarte są również czynniki przeciwinfekcyjne. Gdy łez jest w oku za mało lub mają nieprawidłowy skład, może się rozwinąć zespół suchego oka. W czasie pandemii covid-19 obserwujemy coraz więcej przypadków tej dolegliwości – nową istotną przyczyną jest noszenie maseczki. Okuliści określają to zjawisko jako syndrom MADE – Mask-Associated Dry Eye Syndrome.

Czym jest syndrom MADE?

­- Mechanizm powstawania syndromu MADE jest relatywnie prosty – mówi dr Anna Maria Ambroziak, okulistka z Centrum Okulistycznego Świat Oka. – Ciepłe powietrze wydychane spod maseczki powoduje odparowanie łez. Problem ten dotyka wszystkich, a szczególnie dotkliwy jest dla osób, które już cierpią na zespół suchego oka. Szczególnie narażone na syndrom MADE są także osoby spędzające – za sprawą pracy, nauki czy rozrywki – długie godziny przed monitorami komputerów, laptopów, smartfonów oraz osoby starsze z niedoborami łez związanymi z wiekiem.

Suche oczy są podrażnione, pieką, mamy wrażenie „piasku pod powiekami”. Czasem, przejściowo pojawia się zamazane widzenie. Gdy dla chwilowej ulgi mamy ochotę je potrzeć a dotykając oczu i twarzy, zwiększamy szansę przeniesienia wirusa SARS-CoV-2. Jak udowodnili naukowcy, może on, choć w niewielkim stopniu, przenosić się także przez podrażnioną lub uszkodzoną powierzchnię oka.

Dr Anna Maria Ambroziak, okulistka z Centrum Okulistycznego Świat Oka / archiwum prywatne

Dr Anna Maria Ambroziak, okulistka z Centrum Okulistycznego Świat Oka / archiwum prywatne

Cyfrowe BHP

– Po pierwsze uczmy się mrugać – przekonuje dr Anna Maria Ambroziak. – Podczas pracy przed monitorem liczba mrugnięć spada z 15 do 5-7 razy na minutę! Mruganie jest ważne w procesie rozprowadzania filmu łzowego na rogówce, który ma niebagatelny wpływ na naszą ostrość widzenia. Dzięki temu oko nie wysycha. Dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie karteczki przypominającej o mruganiu do ekranu komputera lub kontrolowane mrugnięcie podczas każdego naciśnięcia klawisza enter – wyjaśnia specjalistka.

Poza tym, pracując wzrokowo, zachowujmy odpowiednią odległość od monitora każdego z urządzeń cyfrowych – nie mniej niż 50 cm od oczu, czyli „na wyciągnięcie ręki”. Nasze oczy powinny być skierowane lekko w dół, a nie w górę lub na wprost. Ważna sprawa to także ustawienie parametrów ekranu: większy kontrast wpływa na zmniejszenie zmęczenia oczu, jasność zaś powinna być podobna do poziomu oświetlenia otoczenia.

Stosujmy zasadę 20/20/20 – co 20 minut oderwijmy wzrok od ekranu i przez 20 sekund popatrzmy na przedmiot oddalony o 20 stóp (6 metrów).

Dziewczyna w maseczce i okularach

Więcej wilgoci!

Film łzowy, który odpowiada za nawilżanie powierzchni oka, jak również za zapobieganie infekcjom i stabilne widzenie, to emulsja składająca się z trzech frakcji: śluzowej, wodnej i lipidowej (czyli tłuszczowej). Ta pierwsza wygładza powierzchnię rogówki i ułatwia rozprowadzenia warstwy wodnej po powierzchni oka, druga również wygładza i dostarcza oku tlen, trzecia zaś chroni przed odparowaniem powłoki wodnej. Gdy zaczyna nam dokuczać syndrom MADE, niezmiernie ważne jest nawilżanie oczu za pomocą kropli dostępnych w aptece bez recepty.

– Kupujmy wyłącznie krople bez konserwantów – podkreśla dr Anna Maria Ambroziak. – Dostępne są krople, które uzupełniają  odparowujące łzy, a także preparaty  typu „2 w 1”, które dodatkowo chronią powierzchnię oka. Które wybrać, najlepiej doradzi okulista. Zakraplajmy je wiele razy w ciągu dnia. Bardzo ważna jest także higiena brzegów powiek. Czyścimy je specjalistycznymi chusteczkami, również dostępnymi w aptece bez recepty. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem, np. wtedy, gdy myjemy zęby. Usuwanie zanieczyszczeń, patogenów i wydzieliny z powiek powinno stać się naszym podstawowym higienicznym nawykiem.

Nie mniej ważne jest nawilżanie organizmu od środku, czyli picie przynajmniej 1,5 l. wody dziennie. Najlepiej postawić butelkę wody obok komputera i popijać co jakiś czas. Nie zapominajmy też o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu – najprostszy sposób to zawieszenie na grzejnikach mokrych ręczników. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach to ok. 21 st. C.

Soczewki kontaktowe czy okulary na czas pandemii? Lekarze nie mają wątpliwości – soczewki to prosta droga do infekcji

Kiedy po pomoc do okulisty?

– Masz okulary? To je noś! – podkreśla dr Anna Maria Ambroziak. – Pamiętajmy, by niezależnie od tego, ile mamy lat, używać pełnej korekcji wad wzroku. Pamiętajmy o należnych kontrolach, bądźmy w stałym kontakcie ze swoim specjalistą, a jeśli domowe sposoby łagodzenia dolegliwości zespołu suchego oka czy syndromu MADE nie pomogą, zwróćmy się do niego o pomoc. Nieleczony ZSO może prowadzić do zmian w oku grożących nawet utratą wzroku. Każda jego postać, niezależnie od nasilenia, prowadząc do przewlekłego dyskomfortu, pogarsza nasz stan psychiczny.

Rezygnacja z maseczki to bardzo zły pomysł!

Oczywiście występowanie syndromu MADE nie jest powodem do rezygnacji z bezpieczeństwa i noszenia maseczki! To potwierdzony przez naukowe autorytety sposób minimalizowania transmisji wirusa SARS-CoV-2. Należy używać masek z giętkim drutem na nos, który modelujemy tak, aby utrudnić przepływ powietrza w górę. Należy przy tym uważać, aby nie zahamować dynamiki dolnej powieki. Aby zredukować strumień ciepłego powietrza uderzający w oczy, można górną krawędź maseczki przykleić taśmą do policzków, ale tak, by nie naciągać powiek.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czwarta fala pandemii pojawi się już jesienią? Wiemy, kogo będzie dotyczyć

Lekarka ze szczepionką

Od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia. Ponad 15 mln dawek za nami

Od 15 maja luzowanie obostrzeń. Koniec z maseczkami na zewnątrz, otwarte ogródki restauracyjne

Kanadyjczycy nie chcą się szczepić AstraZeneką. "Obecnie dostępne fakty wspierają użycie szczepionek mRNA"

Kanadyjczycy nie chcą się szczepić AstraZeneką. „Obecnie dostępne fakty wspierają użycie szczepionek mRNA”

Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii portret w konkursie Grand Press Photo 2021

Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii „Portret” w konkursie Grand Press Photo 2021

San Marino

San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk

Szczepionki

Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych

Szpital w Indiach

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

kobieta po szczepieniu na covid

Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 – które występują najczęściej? Porównanie

Kobieta

Gdzie są wolne terminy na szczepienie? Rząd udostępnił mapę z danymi

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Będzie krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19, ale niekoniecznie dla wszystkich. Co z tymi, którzy już przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Co z tymi, którzy przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Szczepienia przeciw COVID-19 dostępne dla dzieci w kolejnym kraju. FDA dopuściła tam podawanie jednej ze szczepionek już 12-latkom

Kolejny kraj wprowadza szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Szczepionkę mogą przyjąć już 12-latkowie

Będą krótsze przerwy pomiędzy dawkami przeciw COVID-19

Szybciej przyjmiemy drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Duża zmiana czeka też ozdrowieńców

Unia Europejska nie przedłużyła kontraktu z AstraZeneką. Za to jest nowe, duże zamówienie od innego dostawcy

Unia Europejska nie przedłużyła kontraktu z AstraZeneką. „Obserwujemy sytuację”

Nawet łagodny Covid-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi - wynika z badania naukowców

Nawet łagodny przebieg COVID-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi – wynika z badania naukowców

Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin

Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu

Kobieta

Jak wygląda kwestia szczepień na COVID-19 u ozdrowieńców? Wyjaśnia prawniczka

Szczepienie

Rosja zatwierdziła do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light

Kobieta w maseczce ochronnej

Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

Kobieta w maseczce ochronnej

Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Jednak na razie zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?