Przejdź do treści

Syndrom MADE, czyli dlaczego w pandemii cierpimy częściej na zespół suchego oka

syndrom MADE
Syndrom MADE, czyli dlaczego w pandemii cierpimy częściej na zespół suchego oka/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy

Oczom potrzebne są łzy – nawilżają ich powierzchnię i pozwalają, by powieki swobodnie się otwierały i zamykały. To w nich zawarte są również czynniki przeciwinfekcyjne. Gdy łez jest w oku za mało lub mają nieprawidłowy skład, może się rozwinąć zespół suchego oka. W czasie pandemii covid-19 obserwujemy coraz więcej przypadków tej dolegliwości – nową istotną przyczyną jest noszenie maseczki. Okuliści określają to zjawisko jako syndrom MADE – Mask-Associated Dry Eye Syndrome.

Czym jest syndrom MADE?

­- Mechanizm powstawania syndromu MADE jest relatywnie prosty – mówi dr Anna Maria Ambroziak, okulistka z Centrum Okulistycznego Świat Oka. – Ciepłe powietrze wydychane spod maseczki powoduje odparowanie łez. Problem ten dotyka wszystkich, a szczególnie dotkliwy jest dla osób, które już cierpią na zespół suchego oka. Szczególnie narażone na syndrom MADE są także osoby spędzające – za sprawą pracy, nauki czy rozrywki – długie godziny przed monitorami komputerów, laptopów, smartfonów oraz osoby starsze z niedoborami łez związanymi z wiekiem.

Suche oczy są podrażnione, pieką, mamy wrażenie „piasku pod powiekami”. Czasem, przejściowo pojawia się zamazane widzenie. Gdy dla chwilowej ulgi mamy ochotę je potrzeć a dotykając oczu i twarzy, zwiększamy szansę przeniesienia wirusa SARS-CoV-2. Jak udowodnili naukowcy, może on, choć w niewielkim stopniu, przenosić się także przez podrażnioną lub uszkodzoną powierzchnię oka.

Dr Anna Maria Ambroziak, okulistka z Centrum Okulistycznego Świat Oka / archiwum prywatne

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Cyfrowe BHP

– Po pierwsze uczmy się mrugać – przekonuje dr Anna Maria Ambroziak. – Podczas pracy przed monitorem liczba mrugnięć spada z 15 do 5-7 razy na minutę! Mruganie jest ważne w procesie rozprowadzania filmu łzowego na rogówce, który ma niebagatelny wpływ na naszą ostrość widzenia. Dzięki temu oko nie wysycha. Dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie karteczki przypominającej o mruganiu do ekranu komputera lub kontrolowane mrugnięcie podczas każdego naciśnięcia klawisza enter – wyjaśnia specjalistka.

Poza tym, pracując wzrokowo, zachowujmy odpowiednią odległość od monitora każdego z urządzeń cyfrowych – nie mniej niż 50 cm od oczu, czyli „na wyciągnięcie ręki”. Nasze oczy powinny być skierowane lekko w dół, a nie w górę lub na wprost. Ważna sprawa to także ustawienie parametrów ekranu: większy kontrast wpływa na zmniejszenie zmęczenia oczu, jasność zaś powinna być podobna do poziomu oświetlenia otoczenia.

Stosujmy zasadę 20/20/20 – co 20 minut oderwijmy wzrok od ekranu i przez 20 sekund popatrzmy na przedmiot oddalony o 20 stóp (6 metrów).

Dziewczyna w maseczce i okularach

Więcej wilgoci!

Film łzowy, który odpowiada za nawilżanie powierzchni oka, jak również za zapobieganie infekcjom i stabilne widzenie, to emulsja składająca się z trzech frakcji: śluzowej, wodnej i lipidowej (czyli tłuszczowej). Ta pierwsza wygładza powierzchnię rogówki i ułatwia rozprowadzenia warstwy wodnej po powierzchni oka, druga również wygładza i dostarcza oku tlen, trzecia zaś chroni przed odparowaniem powłoki wodnej. Gdy zaczyna nam dokuczać syndrom MADE, niezmiernie ważne jest nawilżanie oczu za pomocą kropli dostępnych w aptece bez recepty.

– Kupujmy wyłącznie krople bez konserwantów – podkreśla dr Anna Maria Ambroziak. – Dostępne są krople, które uzupełniają  odparowujące łzy, a także preparaty  typu „2 w 1”, które dodatkowo chronią powierzchnię oka. Które wybrać, najlepiej doradzi okulista. Zakraplajmy je wiele razy w ciągu dnia. Bardzo ważna jest także higiena brzegów powiek. Czyścimy je specjalistycznymi chusteczkami, również dostępnymi w aptece bez recepty. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem, np. wtedy, gdy myjemy zęby. Usuwanie zanieczyszczeń, patogenów i wydzieliny z powiek powinno stać się naszym podstawowym higienicznym nawykiem.

Nie mniej ważne jest nawilżanie organizmu od środku, czyli picie przynajmniej 1,5 l. wody dziennie. Najlepiej postawić butelkę wody obok komputera i popijać co jakiś czas. Nie zapominajmy też o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu – najprostszy sposób to zawieszenie na grzejnikach mokrych ręczników. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach to ok. 21 st. C.

Soczewki kontaktowe czy okulary na czas pandemii? Lekarze nie mają wątpliwości – soczewki to prosta droga do infekcji

Kiedy po pomoc do okulisty?

– Masz okulary? To je noś! – podkreśla dr Anna Maria Ambroziak. – Pamiętajmy, by niezależnie od tego, ile mamy lat, używać pełnej korekcji wad wzroku. Pamiętajmy o należnych kontrolach, bądźmy w stałym kontakcie ze swoim specjalistą, a jeśli domowe sposoby łagodzenia dolegliwości zespołu suchego oka czy syndromu MADE nie pomogą, zwróćmy się do niego o pomoc. Nieleczony ZSO może prowadzić do zmian w oku grożących nawet utratą wzroku. Każda jego postać, niezależnie od nasilenia, prowadząc do przewlekłego dyskomfortu, pogarsza nasz stan psychiczny.

Rezygnacja z maseczki to bardzo zły pomysł!

Oczywiście występowanie syndromu MADE nie jest powodem do rezygnacji z bezpieczeństwa i noszenia maseczki! To potwierdzony przez naukowe autorytety sposób minimalizowania transmisji wirusa SARS-CoV-2. Należy używać masek z giętkim drutem na nos, który modelujemy tak, aby utrudnić przepływ powietrza w górę. Należy przy tym uważać, aby nie zahamować dynamiki dolnej powieki. Aby zredukować strumień ciepłego powietrza uderzający w oczy, można górną krawędź maseczki przykleić taśmą do policzków, ale tak, by nie naciągać powiek.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Choroba X zbliża się wielkimi krokami. Czeka nas kolejna pandemia?

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

COVID-22 w Hiszpanii / istock

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

COVID-19 w ściekach / istock

Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Minister zdrowia nie ma wątpliwości

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy

To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19? Wykryto nowe podwarianty Omikronu

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego "problemem jest styl życia Polaków"

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego „problemem jest styl życia Polaków”

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

Szczepienia nie, wojsko tak. Jak Korea Północna walczy z koronawirusem

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

W Korei Północnej oficjalnie zarejestrowano pierwszy przypadek koronawirusa. Kim Dzong Un ogłosił ścisły lockdown

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Adam Niedzielski

Adam Niedzielski ogłosił zniesienie stanu epidemii w Polsce. „Przełączamy światło czerwone na pomarańczowe”

Kobieta w tramwaju

WHO: Przez koronawirusa SARS-CoV-2 mogło umrzeć ponad 16 mln osób na świecie. „Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii”

Ciężki przebieg COVID-19 może nas umysłowo postarzeć nawet o 20 lat? Wyniki nowego badania nie pozostawiają wątpliwości

Niższe IQ po COVID-19? Wyniki nowego badania nie pozostawiają wątpliwości

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×